Zmysłowe znaki

W Saloniku Artystycznym Biblioteki 13 kwietnia 2005 r. otwarto wystawę grafiki Joanny Topolskiej. Wernisaż w cyklu Środy Artystyczne zgromadził sympatyków plastyki oraz nauczycieli, którzy kształtowali wyobraźnię artystyczną autorki.

Joanna Topolska urodziła się 1979 r. w Krośnie, w tym także mieście ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych. Jest absolwentką Instytutu Sztuk Pięknych Uniwersytetu Rzeszowskiego, dyplom uzyskała w Pracowni Wklęsłodruku prof. Włodzimierza Kotkowskiego. Specjalizuje się w grafice warsztatowej. Uprawia grafikę i rysunek, concept art.

Dwukrotnie wystawiała swoje prace w galerii KDK w Krośnie (wystawy zbiorowe, w tym udział w 20. Przeglądzie Plastyki), następnie w BWA w Krośnie na Biennale Plastyki Krośnieńskiej, następnie w rzeszowskiej galerii BWA - „Grafika z Krasnego” oraz na Zamku Kazimierzowskim w Przemyślu i w Sariskiej Galerii w Preszowie (Słowacja). Obecna wystawa jest jej pierwszą prezentacją indywidualną.

W wydanym przez bibliotekę katalogu wystawowym filozof Artur Mordka, wykładowca w Instytucie Sztuk Pięknych Uniwersytetu Rzeszowskiego, tak pisze o twórczości tej artystki: Grafiki Joanny Topolskiej pokazują, że rzeczywistość dzieła sztuki rządzi się innymi prawami niż ta, która nas otacza, że zatem artysta odsłania przed odbiorcami obszary niedostępne potocznemu widzeniu. Prowadzony tu dialog między światem realnym a światem dzieł nie ma charakteru wymuszonego: jest to raczej rozmowa, w której treść jest realna, forma zaś artystyczna...

To istotne uwagi, gdyż artysta pozostawia swoją wyobraźnię i wrażliwość na jasnej, zwyczajnej kartce papieru. Graficzne znaki prowokują z nami dialog, a nie jest to łatwe - przecież na kartce jest tylko biel i odcienie czerni czy szarości. Topolska potrafi stworzyć z tej wąskiej gamy obrazy ekspresyjne i przyjazne w swej pozornej surowości, które niekiedy wręcz nakazują odbiorcy zwrócić na siebie uwagę.

Niektóre z prac tej artystki jawią się jako syntezy pejzażu, w tym również architektury. Lecz zwłaszcza cykl „Dialog” niesie moc wrażeń sensualnych, co również przyciąga wyobraźnię widza. Zmysłowość ludzka jest chyba jednym z głównych czynników, który staje się materią tworzenia, później narzędziem percepcji dzieła sztuki, nie tylko w plastyce.

Obecna ekspozycja, która potrwa do 10 maja, utwierdza sympatyków sztuki co do faktu, że Joanna Topolska miała świetnych nauczycieli. Widać to w rzemieślniczej staranności i przesłaniach eksponowanych dzieł. W katalogu zaakcentowano: - Pierwsza indywidualna wystawa Joanny Topolskiej przekonuje nas, że z galerii pomiędzy księgami jej dzieła wyfruną w przyszłości w szeroki świat. Chyba tak będzie.

 

Kalendarz wydarzeń

Maj 2024
P W Ś C P S N
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
Początek strony