Barwy Marszałka

Wystawę malarstwa Tadeusza Marszałka otwarto 9 marca 2005 r. w Saloniku Artystycznym Biblioteki. Wernisaż odbył się w ramach cyklu Środy Artystyczne (każda druga środa miesiąca). Artysta zaprezentował swoje najnowsze pastele.

Tadeusz Marszałek zaznaczył swoją obecność artystyczną podczas debiutanckiej wystawy „Pasje” w Muzeum Podkarpackim w Krośnie w 1997 roku. Wówczas to Stanisław Puchalik, prof. krakowskiej ASP akcentował oryginalność talentu Marszałka, który dotąd swoją pasję traktował raczej jako hobby. W Saloniku Artystycznym Biblioteki zaprezentował najnowsze pastele, które w sposób artystyczny „dokumentują” niedawne momenty z jego życia. - Przyglądałem się eleganckiej przestrzeni bibliotecznej galerii i postanowiłem się do niej dostosować prezentując spokojne, ciepłe pod względem tematu i ekspresji prace - zwierzał się z doboru dzieł na ekspozycję Tadeusz Marszałek.

Malarz ten (ur. 1949 r.) mieszka w Krościenku Wyżnym, jest członkiem krakowskiego Oddziału Związku Polskich Artystów Plastyków. Brał udział w wielu wystawach zbiorowych, ma za sobą kilkanaącie wystaw indywidualnych w galeriach i muzeach w Polsce i za granicą (w tym kilkakrotnie na Słowacji oraz w Niemczech). Uczestniczył także w plenerach i wystawach zbiorowych na Węgrzech, Ukrainie i we Francji, co zawsze owocowało nowymi pracami. Na V Wojewódzkiej Wystawie Malarstwa w Rzeszowie otrzymał II nagrodę, otrzymał także szereg wyróżnień podczas plenerów plastycznych. Malarstwo Tadeusza Marszałka - bardzo ciepłe, z nutą liryzmu, a jednocześnie zawierające sugestywne przesłania, znajduje się w wielu polskich i zagranicznych zbiorach.

Wernisażom tradycyjnie już towarzyszy stosowna oprawa. Biblioteka publikuje plakat oraz katalog wystawy, który zawiera notę o autorze i jego dorobku twórczym. Jednocześnie cytuje ważniejsze wypowiedzi znawców sztuki i artystów na temat malarstwa prezentowanego autora. O twórczości Tadeusza Marszałka najczęściej wypowiadali się krakowscy artyści związani z ASP, wspomniany Stanisław Puchalik, Bogusz Salwiński, Roman Kurzawski oraz Andrzej Warzecha, wybitny poeta i krytyk sztuki związany z redakcją „Dziennika Polskiego”.

Krytycy zgodnie podkreślają, że Tadeusz Marszałek jest jednym z mistrzów tworzenia nastroju, nawet jeśli w jego obrazach pojawia się człowiek uwikłany w dramat egzystencji. Liryczność, poetycki nastrój jego dzieł są atutem tego malarstwa.

...Obrazy Marszałka są z ducha bardzo humanistyczne, zrealizowane z troską o warsztat, w którym na równi traktuje pierwiastki zmysłowego piękna z siłą i intensywnością własnych przeżyć. (...) W swoim malarstwie notuje to, co nurtuje i boli innych, by z szybkością nieomal aparatu fotograficznego zarejestrować zaistniałą sytuację czy zdarzenie. Innym razem sięga do rejonów emocjonalnie mu bliskich, znanych i przez lata uważnie obserwowanych, aby następnie z nutką melancholii i romantyzmu kreować świat, do którego wszyscy tęsknimy (Roman Kurzawski - prof. ASP w Krakowie, Dziekan Wydziału Architektury Wnętrz).

Prace Tadeusza Marszałka były prezentowane w Saloniku Artystycznym do końca marca 2005 roku.

 

Kalendarz wydarzeń

Maj 2024
P W Ś C P S N
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
Początek strony