Stasiuk w krośnieńskiej książnicy

Andrzej Stasiuk po raz pierwszy w Krośnie spotkał się Czytelnikami. Przyjechał na zaproszenie Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej. - Nie mogłem odmówić bibliotece, do Krosna musiałem przyjechać, przewija się ono w moich książkach, jest dla mnie bardzo ważnym miejscem na mojej mapie - powiedział pisarz podczas spotkania 26 stycznia 2005 r. w Czytelni krośnieńskiej książnicy.

Spotkanie odbyło się w Czytelni Głównej, gdyż ponad stu czytelników nie pomieściłoby się w sąsiadującym z czytelnią Saloniku Artystycznym. Gość przeczytał fragment ze swej najnowszej książki „Jadąc do Babadag”, a następnie odpowiadał na pytania czytelników.

„Jadąc do Babadag” to zbiór esejów w konwencji reportażu podróżniczego, ukazujących południowo-wschodnie peryferie Europy; książka napisana - jak i poprzednie jego utwory - pięknym, niekiedy poetyckim językiem.

Andrzej Stasiuk na miejsce życia wybrał urocze zakątki Beskidu Niskiego (mieszka obecnie w Wołowcu k. Gorlic, pochodzi z Warszawy). Wraz z żoną Moniką Sznajderman prowadzą prestiżowe wydawnictwo „Czarne”. Podczas spotkania czytelnicy mogli nabyć książki wydane w tej oficynie, w tym oczywiście książki Stasiuka, które autor po spotkaniu - długo oblegany - opatrywał autografami.

Publiczność najczęściej pytała o miejsca opisane w jego powieściach, choć - jak autor wyznał - nie wszystkie są prawdziwe; niektóre rzeczywiście istniejące miejscowości w tej części kraju, noszą zamiennie podobnie brzmiące nazwy.

Pytany, czy powróci do pisania felietonów, które cieszyły się popularnością, odpowiedział, że nie zamierza wiązać się terminowymi zobowiązaniami i wymyślać na siłę co tydzień nowych tematów.

Bodaj najbardziej popularną jest metafizyczna wprost opowieść „Dukla”, którą krytyka literacka ogłosiła dziełem wybitnym, z podobnym uznaniem spotkała się u czytelników. Stąd zapewne najwięcej pytań dotyczyło właśnie „Dukli”, czasu, gdy autor ją pisał. - To moje w pewnym sensie credo, rozmowa z czymś nadprzyrodzonym, rodzaj aktu religijnego - skomentował swoją „Duklę” Stasiuk.

Andrzej Stasiuk (ur. 1960) jest jednym z najwybitniejszych współczesnych pisarzy polskich. Autor głównie powieści, ale także cenionych esejów, opowiadań, reportaży literackich, dramatów (realizowane przez Teatr TV) oraz wierszy. Autor m.in. „Opowieści galicyjskich”, „Białego kruka” (sfilmowanego przez Jerzego Zalewskiego pt. „Gnoje”), „Tekturowego samolotu” jest tłumaczony na wiele języków europejskich, ostatnio na szwedzki. Dzieła Stasiuka są szczególnie cenione w Niemczech, niemieccy fani przyjeżdżają do Polski i wędrują „szlakiem bohaterów Stasiuka”. Zwłaszcza w Dukli można spotkać Niemców, którzy penetrują opisywane w „Dukli” zakątki, budowle i osobliwy horyzont góry Cergowej.

 

Kalendarz wydarzeń

Maj 2024
P W Ś C P S N
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
Początek strony