Informacja europejska w bibliotekach

W dniu 6 maja 2004 r. w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej odbyła się konferencja nt. Rola informacji europejskiej w budowaniu społeczeństwa demokratycznego. Uczestnikami spotkania byli bibliotekarze bibliotek publicznych Krosna i powiatu krośnieńskiego, przedstawiciele szkół średnich i wyższych, członkowie stowarzyszeń oraz radni powiatu krośnieńskiego na czele z Przewodniczącym Komisji Oświaty, Kultury p. Andrzejem Gromkiem. Konferencję zaszczycili swoją obecnością Prezydent Miasta Krosna Piotr Przytocki i Sekretarz Starostwa Powiatowego Barbara Bocianowska.

Konferencja rozpoczęła się od prezentacji multimedialnej Prezesa Małopolskiego Forum Edukacji Europejskiej w Krakowie Rafała Kunaszyka nt. „Roli Polski i polskich parlamentarzystów w Parlamencie Europejskim oraz ich wpływie na politykę europejską”. W swoim wystąpieniu R. Kunaszyk mocno podkreślił rangę wyborów do Parlamentu Europejskiego (13.06.), w tym wskazał na istotną rolę przedstawicieli województwa podkarpackiego w Parlamencie Europejskim. To ważne, gdyż parlamentarzyści naszego województwa mogą zdecydowanie przyczynić się do promocji i pozyskiwania funduszy europejskich dla naszego regionu, który posiada tak znakomite walory, m.in. kulturowo-turystyczne.

Elżbieta Sikorska (Starostwo Powiatowe w Krośnie) w swym wystąpieniu dokonała charakterystyki działalności Punktu Informacji Europejskiej, który działa w Starostwie Powiatowym w Krośnie. Do głównych osiągnięć zaliczyła promocję informacji o Unii Europejskiej poprzez realizację kilkunastu projektów. Za projekt i realizację programu ph. „Szlak świątyń karpackich” Elżbieta Sikorska uzyskała międzynarodową nagrodę Forda.

Bezpośrednimi odbiorcami informacji nt. Unii Europejskiej byli głównie studenci (50%), nauczyciele (20%), uczniowie (10%), pozostali to rolnicy i przedsiębiorcy. Zrealizowano również wiele spotkań, wykładów dla rolników i radnych powiatu i władz samorządowych powiatu krośnieńskiego.

Stanisław Wójtowicz, opiekun Punktu Informacji Europejskiej w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej w Krośnie, przedstawił doświadczenia 3-letniej działalności Punktu. Omówił uwarunkowania upowszechniania informacji europejskiej oraz postulaty dotyczące pracowników służby informacyjnej. Podkreślił znaczenie bibliotek jako ważnego ogniwa w systemie budowania społeczeństwa informacyjnego poprzez zapewnianie równych szans dostępu do źródeł informacji.

PIE w Bibliotece w Krośnie był jednym z pierwszych na terenie województwa podkarpackiego (stało się to możliwe dzięki uzyskaniu grantu z Fundacji Edukacji Ekonomicznej).

Teresa Leśniak, dyrektor Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej, omówiła rolę bibliotek we współczesnym świecie. Porównała bibliotekarstwo publiczne w krajach Europy Zachodniej i Europy Południowej (członków Unii Europejskiej), wskazała na podobieństwa i różnice w ustawodawstwie i funkcjonowaniu. W końcowej części wskazała na sytuację w polskim bibliotekarstwie publicznym.

Na zakończenie swojej wypowiedzi Teresa Leśniak podzieliła się swoimi refleksjami z uczestnictwa w wielu konferencjach na szczeblu międzynarodowym, na których również w wygłaszanych referatach prezentowała strategię marketingową Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej w Krośnie.

Z okazji konferencji Krośnieńska Biblioteka Publiczna przygotowała dla uczestników katalog literatury o Unii Europejskiej w zbiorach Biblioteki, zestawienie bibliograficzne „Parlament Europejski - wybór publikacji” oraz zaprezentowała wystawę ph. Unia Europejska.

 

Kalendarz wydarzeń

Kwiecień 2024
P W Ś C P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
Początek strony