Dzień Książki i Praw Autorskich w Krośnieńskiej Bibliotece

Od 1995 roku, na podstawie decyzji Konferencji Generalnej UNESCO, 23 kwietnia jest obchodzony jako Międzynarodowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Pomysł oddania hołdu książce i jej twórcom wywodzi się z Katalonii. Obchody Dnia mają na celu zwrócenie uwagi kół rządowych, środowisk twórczych, osób zawodowo związanych z książką oraz szerokiej publiczności na tę właśnie formę poznania, ekspresji i komunikacji, która także i dziś pozostaje podstawą aktywnej edukacji i krytycznego myślenia.

23 kwietnia 2004 r. z okazji Międzynarodowego Dnia Książki i Praw Autorskich w Saloniku Artystycznym Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej odbyły się spotkania autorskie Beaty Ostrowickiej i Hanny Kowalewskiej. Spotkaniom towarzyszyła wystawa „Sławni o książkach”, na której czerwone róże zostały zastąpione wartymi przypomnienia opiniami o książkach i czytaniu.

Beata Ostrowicka pisze dla dzieci i młodzieży. Debiutowała w 1995 roku powieścią „Niezwykłe wakacje”. W tym samym roku ukazał się „Eliksir przygód”, a w 1997 - „Tajemnica szkatułki”. Wszystkie trzy powieści uzyskały nominację do utrwalenia na taśmie magnetofonowej i pismem Braille’a w celu udostępnienia ich dzieciom niewidzącym.

W 1998 roku ukazała się „Księga nadziei” - pierwsza część trylogii „Kraina Kolorów”. Druga - „Księga Intryg” - została wydana rok później, a część trzecia jest w przygotowaniu. Problemy współczesnej młodzieży opisuje powieść „Zaledwie kilka dni”.

Rezultatem współpracy Beaty Ostrowickiej z Radiem „Kraków”, gdzie w latach 1997-2001 czytała własne opowiadania, jest ilustrowana książka dla dzieci „Strychowe opowieści” i jej druga część „Opowieści ze starego strychu”. W 2002 roku ukazała się obyczajowa powieść dla młodzieży „Świat do góry nogami.”

Beata Ostrowicka jest laureatką II Nagrody Literackiej w konkursie Książka Roku 2002 i kilku wyróżnień, m.in. Polskiej Sekcji Międzynarodowego Stowarzyszenia Przyjaciół Książki dla Młodych IBBY. Od 1997 roku należy do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, a w 2000 roku została członkinią Zarządu Oddziału Stowarzyszenia w Krakowie.

Spotkanie czytelników z Beatą Ostrowicką zakończyło uroczyste rozstrzygnięcie konkursu literackiego Książka na niepogodę na najlepszą recenzję książki. Konkurs przeznaczony był dla uczniów krośnieńskich gimnazjów. Laureaci otrzymali nagrody książkowe, a dodatkowym wyróżnieniem były gratulacje autorki „Świata do góry nogami”.

Hanna Kowalewska jest autorką wierszy, prozy poetyckiej, opowiadań, słuchowisk radiowych i dramatów. Jej powieściowy debiut „Tego lata, w Zawrociu” zdobył pierwszą nagrodę w konkursie Wydawnictwa Zysk i S-ka i „Świata Książki” w na polską powieść roku 1997. Ponadto opublikowała: „Kapelusz z zielonymi jaszczurkami” (1995), „Anna tłumaczy świat” (1990), „Winoroślinność” (1998) i „Letnią akademię uczuć” (2000).

Opowiadania Hanny Kowalewskiej są subtelne, poetyckie, nastrojowe. Nie ma w nich odniesień historycznych, geograficznych, brak konkretnych realiów. Ukazują przede wszystkim świat subiektywnych emocji, którego logiką rządzą uczucia. W powieściach natomiast odnajdziemy wszystkie cechy jej wcześniejszej twórczości, poddane jednak rygorowi wyraźnego schematu fabularnego.

Świat Kowalewskiej to świat dynamiczny, pełen kolorów, piękna i brzydoty, dobra i zła, a wszystko to w ruchu, unoszone na falach czasu. (Jerzy Sikora)

 

Kalendarz wydarzeń

Kwiecień 2024
P W Ś C P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
Początek strony