Spotkanie z autorką fantasy Anną Brzezińską

Nie potrafię nie pisać. To jest podstawowy sposób, w jaki komunikuję się ze światem - mówiła podczas spotkania z członkami Krośnieńskiego Klubu Fantastyki „Elizjum” Anna Brzezińska, autorka fantasy, mediewistka, trzykrotna laureatka Nagrody Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla.

Spotkanie odbyło się 20 stycznia 2012 r. w Saloniku Artystycznym Krośnieńskiej Biblioteki. Prowadzili je: Wojciech Sobieraj i Piotr Kostański, uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Krośnie, członkowie Klubu „Elizjum”.

Anna Brzezińska debiutowała w 1998 r. opowiadaniem „A kochał ją, że strach”, które przyniosło jej Nagrodę Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla.

Podczas spotkania autorka o swoim debiucie mówiła:

Opowiadanie „A kochał ją, że strach” to sympatyczna historia, jak pewien młody chłopak pośledniego rodu wiejskiego, zarabiający na życie jako świniopas, zakochuje się w najbogatszej dziewczynie we wsi i postanawia uzyskać jej rękę drogą magicznego poręczenia u wiedźmy (...) Pisząc to opowiadanie, bawiłam się stereotypami płciowymi.

Anna Brzezińska jest autorką sagi o zbóju Twardokęsku: „Zbójecki gościniec” (1999), „Żmijowa harfa” (2000, za nią także otrzymała Nagrodę Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla), „Letni deszcz. Kielich” (2004), „Letni deszcz. Sztylet” (2009). W 2006 r. ukazały się „Plewy na wietrze” - poprawiona, rozszerzona o prawie 300 stron tekstu, nowa wersja „Zbójeckiego gościńca”.

Na uwagę zasługuje też zbiór fabularnie powiązanych opowiadań „Wody głębokie jak niebo” (2005): opowiadanie tytułowe zdobyło dla autorki trzecią w jej dorobku literackim Nagrodę im. Janusza A. Zajdla, zaś cztery inne były do tej nagrody nominowane.

Autorka wydała również książki: „Opowieści z Wilżyńskiej Doliny” i „Wiedźma z Wilżyńskiej Doliny”, w których pojawia się Babunia Jagódka, stara, powykręcana podagrą czarownica, która dzięki zaklęciu „piękna i młoda” zmienia się w piękną kobietę.

W kulturze europejskiej były dwa stereotypy czarownicy, oba zakorzenione w antyku: pierwszy stereotyp to wredna, stara kobieta (czarownice trackie występujące bujnie w dramacie greckim), drugi stereotyp to piękna, młoda czarodziejka (Kirke Homera). Postanowiłam połączyć te dwa stereotypy i stworzyć czarownicę, która jest niejako fuzją tych obu obrazów - mówiła w czasie spotkania autorka.

Anna Brzezińska wspólnie z mężem Grzegorzem Wiśniewskim napisała powieść „Za króla, ojczyznę i garść złota” (2007) oraz zbiór mikropowieści „Na ziemi niczyjej” (2008).

Autorka jest też współwłaścicielką Agencji Wydawniczej RUNA. Pytana o pracę w wydawnictwie i o rynek książki fantastycznej mówiła:

Wydanie książki nie jest pochodną zachwytu jednej osoby. Bardzo istotne są czynniki marketingowe. Rynek fantastyczny i rynek książki w ogóle bardzo się zmienił od czasu, kiedy debiutowałam. Teraz wydawnictwa coraz częściej szukają hitów, a hit jest coraz mniej tekstem literackim, coraz bardziej jest produktem popkultury.

Kalendarz wydarzeń

Kwiecień 2024
P W Ś C P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
Początek strony