Wakacyjne zauroczenia

24 października 2017 roku odbyło się pierwsze po wakacyjnej przerwie spotkanie miłośników wypraw bliższych i dalszych, członków Klubu Podróżnika.

Spotkanie miało charakter organizacyjny, ale mieliśmy także okazję obejrzeć prezentację Janiny Wyłób, która podzieliła się z nami swoimi wakacyjnymi zauroczeniami.

Lato 2017 roku Janina Wyłób spędziła bardzo aktywnie zwiedzając piękne zakątki południowo-wschodniej Polski. Pierwszym odwiedzonym miejscem był Zagórz, miasto w powiecie sanockim, położone na Pogórzu Bukowskim. Od 2012 roku miejsce to zyskało kolejna atrakcję, jaką jest Droga Krzyżowa Nowego Życia. Stacje drogi krzyżowej to dzieła czternastu bieszczadzkich artystów. Rzeźby wykonane są z lipowych pni z wykorzystaniem metaloplastyki. Spotkamy tu i płaskorzeźby, i instalacje przestrzenne. Stacje drogi krzyżowej, którymi obecnie opiekują się rodziny z okolic Zagórza, są niebywałą atrakcję i pozwalają zatrzymać się na chwilę zadumy w pędzie życia. Jednak to wizyta w ruinach klasztoru Karmelitów bosych w Zagórzu stanowiła główny cel wyprawy. Ruiny są jednymi z nielicznych zachowanych resztek klasztorów warownych w Polsce. Pochodzą z XVIII wieku, wpisane na listę zabytków nieruchomych. Klasztor ma bardzo bogatą historię, kilka legend. Widok ze wzgórza Mariemont, na którym stoi, zapiera oddech. Od kilku lat z inicjatywy proboszcza pobliskiej parafii w okresie wielkiego postu organizowane są tam drogi krzyżowe.

Kolejnym miejscem odwiedzonym przez naszą przewodniczkę była Bezmiechowa. W tej niewielkiej wsi utworzono w okresie międzywojennym ośrodek szybowcowy, a później szkołę szybowcową Aeroklubu Lwowskiego. Aktualnie działa tam lądowisko Bezmiechowa Akademickiego Ośrodka Szybowcowego Politechniki Rzeszowskiej. Piękne widoki i trasy spacerowe oraz gorące lato sprzyjały spędzaniu czasu na świeżym powietrzu.

Zamek Kmitów i góra Sobień to pokrótce wspomniane miejsce na szlaku wakacyjnych podróży Janiny Wyłób. Krótko usłyszeliśmy także o Krynicy-Zdrój, w której przebywała nasza przewodniczka. Zachwycające kompozycje kwiatowe w obrębie miasta, muzeum Nikifora, piękna architektura drewniana i wizyta w serkwi św. Włodzimierza, która zrobiła największe wrażenie na odwiedzającej to tylko niektóre z wspomnianych atrakcji tego uzdrowiskowego miejsca.

Wakacyjne wspomnienia i zauroczenia Janiny Wyłób pozwoliły nam na chwilę wrócić do ciepłego lata i zachwycić się miejscami, które nie zawsze są znane, a znajdują się na wyciągnięcie ręki.

Na kolejne spotkanie zapraszamy 21 listopada 2017 r.

Kalendarz wydarzeń

Sierpień 2020
P W Ś C P S N
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
Początek strony