Kraje nadbałtyckie

28 marca 2017 roku w Filii nr 6 - Centrum Multimedialnym odbyło się kolejne spotkanie Klubu Podróżnika. Tym razem miłośnicy podróży mieli okazję usłyszeć o krajach nadbałtyckich. Swoimi wspomnieniami z wakacyjnej wycieczki prowadzącej przez Kowno, Rygę, Tallin, Helsinki i Wilno podzieliła się Ewa Skwara.

Nasza przewodniczka na początku swojej opowieści przypomniała zebranym, iż kraje nadbałtyckie nazywane są krajami lnu i bursztynu, które są najpopularniejsze i najbardziej dostępne właśnie w tych regionach. Po tym krótkim wstępie E. Skwara „zabrała” klubowiczów na wycieczkę na Litwę. Litewskie wspomnienia naszej przewodniczki to wizyta w Kownie, w drugim co do wielkości mieście w kraju. To dawna stolica państwa, położona nad Niemnem u ujścia Wilii. Jednym z miejsc odwiedzonych były ruiny zamku zabudowanego w IX wieku jako jedna z litewskich warowni. W pobliżu zamku stoi na wpół zrujnowany kościół św. Jerzego i budynki klasztoru bernardynów. Kolejnym odwiedzonym miejscem w Kownie był ratusz, uważany za najpiękniejszy obiekt tego typu na Litwie, nazywany „Białym Łabędziem”. Został on wpisany na listę architektonicznego dziedzictwa Litwy, obecnie znajduje się w nim muzeum ceramiki. Gotycka katedra kowieńska i spacer ulicą Wileńską dopełniły wrażenia, jakie wywarło na wszystkich Kowno.

Jedną z największych atrakcji Litwy jest położona w okolicach Szawli Góra Krzyży. Jest ona symbolem wiary, pamięci i hartu ducha. To jedno z najważniejszych miejsc związanych z religią katolicką, nazywane „sanktuarium pod gołym niebem”. Po klęsce powstania listopadowego na wzgórzu stanęła pierwsza grupa krzyży. Początkowo umieszczano je tylko na szczycie wzgórza, ale z czasem miejsce to stało się miejscem pielgrzymek i zasłynęło z cudów. Widok kilku milionów krzyży na przestrzeni małego pagórka robi ogromne wrażenie, jako przykład wiary i nadziei na lepszą przyszłość.

Dalszą cześć wyprawy stanowiła wizyta na Łotwie, a dokładnie w jej stolicy. Ryga jest głównym ośrodkiem kulturalnym, przemysłowym i naukowym kraju. Jest jednym z największych w Europie skupisk architektury secesyjnej, a zabytkowe Stare Miasto zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Katedra św. Jakuba, Plac Ratuszowy, Dom Bractwa Czarnogłowych, kościół św. Piotra, średniowieczne kamieniczki „Trzej Bracia”, Parlament, Brama Szwedzka, Mała i Wielka Gildia Kupiecka, Plac Liwski to tylko niektóre z malowniczych wspomnień z pobytu w Rydze.

Kolejnym miejscem, o którym usłyszeliśmy, były Helsinki. To stolica i największe miasto Finlandii, główny ośrodek kultury, przemysłu i administracji państwa. Plac Senacki z pomnikiem cara Rosji Aleksandra II w centralnym miejscu i katedrą luterańską to jedno z pierwszych miejsc, które znajdują się na liście każdego turysty, odwiedzającego to miasto. Również inne obiekty zabytkowe cieszą się dużą popularnością wśród zwiedzających Helsinki. Należą do nich kościół wykuty w skale Temppeliaukio czy też Suomenlinna - twierdza położona na grupie sześciu wysp, nazywana „Giblartarem Połnocy”. Po wyczerpującym zwiedzaniu atrakcji architektonicznych, zmęczony turysta może odetchnąć na Esplanadi - to zarówno reprezentacyjna aleja u zbiegu dwóch ulic, jak i piękny park.

Po niedługim pobycie w Helsinkach, nasza „wycieczka” zaprowadziła nas do Tallinna. Stolica Estonii jest jedną z najchętniej odwiedzanych stolic europejskich, a w 2011 roku - Europejska Stolica Kultury. Zwiedzanie Pałacu Kadriorg i przepięknych ogrodów to niezapomniana atrakcja tego mieście. Jest to jeden z najpiękniejszych barokowych zabytków Europy, zaprojektowany na polecenie cara Piotra I. Pałac został wzniesiony na cześć Katarzyny I - drugiej żony i następczyni Piotra I jako letnia rezydencja. Również Stare Miasto z cerkwią św. Aleksandra Newskiego i basztami obronnymi to stały punkt wycieczek. Turyści równie chętnie odwiedzają Ratusz z placem, Gildię Kupiecką czy kościół św. Olafa. To te zabytki wraz z kamieniczkami Trzy Siostry czy Basztą Gruba Małgorzata stanowią główne atrakcje Dolnego Starego Miasta.

Ostatnim przystankiem naszego zwiedzania krajów nadbałtyckich było Wilno. Krótka wycieczka po tym mieście obfitowała w wiele atrakcji, które skupiały się wokół najważniejszych zabytków. Należą do nich kościół św. Piotra i Pawła na Antokolu, muzeum Adama Mickiewicza, Uniwersytet Wileński, cela Konrada, klasztor bazylianów, plac ratuszowy, a także Ostra Brama. Ta gotycka budowla jest pozostałością po murach fortyfikacyjnych, a od wewnętrznej strony znajduje się kaplica Ostrobramska z obrazem Matki Boskiej Ostrobramskiej Królowej Korony Polskiej. Końcowym punktem pobytu w Wilnie było odwiedzenie Cmentarza na Rossie, jednej z czterech polskich nekropolii narodowych.

Wspomnienia z Litwy, Łotwy, Estonii i Helsinek to niezapomniane widoki, robiące wrażenie zabytki i intensywność przeżyć, które na długo pozostaną w pamięci. Szybkie przemieszczanie się w czasie wycieczki nie sprzyjało wypoczynkowi, ale bezmiar atrakcji i pobyt w tych kilku nadbałtyckich krajach były niezapomnianym przeżyciem dla naszej przewodniczki. Pozostaje nam tylko mieć nadzieję, iż kiedyś uda się nam to wszystko zobaczyć na własne oczy.

Na kolejne spotkanie Klubu Miłośników Podróży zapraszamy 25 kwietnia 2017 roku.

Kalendarz wydarzeń

Luty 2020
P W Ś C P S N
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 1
Początek strony