Od Wenecji po Pompeje

28 lutego 2017 roku w Filii nr 6 - Centrum Multimedialnym odbyło się kolejne spotkanie miłośników aktywnego wypoczynku w ramach Klubu Podróżnika. Tym razem Halina i Marian Kowalikowie oraz tłumnie zgromadzeni miłośnicy wszelkich wypraw, w ostatni dzień weneckiego karnawału „zabrali nas” na spacer wąskimi uliczkami tego przepięknego miasta.

Na początku swojej opowieści nasi przewodnicy wyznaczyli trasę, jaką podróżowali, która prowadziła od Laguny Weneckiej aż po Pompeje.

Pierwszym miejscem, o którego pięknie usłyszeliśmy, była Laguna Wenecka. Jest ona częścią Morza Adriatyckiego, uformowaną przez alpejskie rzeki. Składa się z tysięcy małych wysp, wysepek, jak również niezliczonych grzęzawisk, bagien i mielizn, które wyłaniają się z wody w czasie odpływu. Laguna zamieszkana jest przez tysiące gatunków ptaków, dla których warunki stworzone przez naturę stanowią doskonały azyl. Jest ona również miejscem postojowym dla ptaków wędrownych. Od 1987 roku cała laguna wpisana jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Przez lagunę dotarliśmy do Wenecji, nazywanej Królową Adriatyku. To jedno z najpiękniejszych miast świata, założone w 452 roku. Miasto, zbudowane na milionach drewnianych pali, położone jest na 118 mniejszych i większych wysepkach. Poszczególne uliczki połączone są 400 mostami. To miasto kanałów, jedyne na świecie w całości zbudowane na wodzie. Tramwaj wodny (vaporetto) to najpopularniejszy środek transportu, a w XX wieku wyspy połączono linią kolejową i autostradą. Patronem miasta jest św. Marek, którego symbol - skrzydlaty lew – jest częścią herbu miasta. W Wenecji każdego roku odbywa się znany festiwal filmowy, podczas którego wręczane są Złote Lwy. To także miejsce słynnego na cały świat karnawału, w trakcie którego uczestnicy, jak za dawnych czasów, kryją swoje twarze za maskami. Wenecja widziana oczyma turysty jest zachwycająca, ale ma ona też swoje drugie oblicze. Ta druga strona to życie codzienne stałych mieszkańców. Muszą oni zmagać się z wieczną wilgocią, stęchlizną i nieustannie wdzierająca się wszędzie wodą. Główną arterią komunikacyjną miasta jest Canal Grande (Wielki Kanał), która liczy 4 km i ma kształt odwróconej litery „S”, płynie przez środek Wenecji dzieląc ją na dwie części.

Pobyt w Wenecji nie może odbyć się bez wizyty na Placu św. Marka, który stanowi serce miasta. Znajdują się tu najważniejsze zabytki miasta, a sam Napoleon nazwał go „najpiękniejszym salonem Europy”. Wejście na plac zaznaczają dwie marmurowe kolumny. Na jednej z nich umieszczony jest posag św. Teodora (pierwszego patrona miasta), a na drugiej - św. Marka i jego skrzydlatego lwa. Na placu znajduje się bazylika o tej samej nazwie, zbudowana na planie krzyża greckiego z pięcioma kopułami zwieńczonymi latarniami. W fasadzie kościoła znajdują się portale ozdobione mozaikami, a w galerii nad portalem głównym umieszczono rzeźby czterech koni. We wnętrzu jest około 2 600 marmurowych kolumn pochodzących z różnych krajów i epok. Ściany pokrywają złote mozaiki z XII wieku. W ołtarzu głównym złożone są prochu św. Marka. Złoty Ołtarz z X wieku wykonany został w Konstantynopolu. Składa się on z emaliowanych płytek, krążków, rzeźbionych figurek, szafirów, granatów, szmaragdów, rubinów, pereł i innych kamieni szlachetnych.

Obok Bazyliki św. Marka znajduje się renesansowa wieża zegarowa, na której szczycie umieszczono figury Maurów uderzających co godzinę w dzwon. Wieża posiada zegar astronomiczny pokazujący nie tylko godziny, ale również pory roku, fazy księżyca i znaki zodiaku. Jak głosi legenda, wykonawca zegara i jego syn zostali oślepieni, aby nie mogli nigdy zbudować jakiejkolwiek jego kopii.

Pałac Dożów to kolejny zabytek znajdujący się w obrębie Placu św. Marka. Jest on jednym z najpiękniejszych gotyckich budynków Wenecji. Pałac był dawną siedzibą władców i rządu, a obecnie znajduje się w nim muzeum. W dalszej części spotkania usłyszeliśmy o Prokuracji Starej i Nowej, Moście Rialto oraz o najbardziej znanym moście Wenecji - Moście Westchnień (Ponte dei Sospiri).

Nasi przewodnicy opowiedzieli nam także o kościołach San Simeone Piccolo, Santa Maria di Nazareth – degli Scalzi, San Geremia, San Staè , a także o kilku pałacach: Vendramin Calergi, Foscari, Ca’ Pesaro, dei Camerlenghi, Fontanna Rezzonico i Złotym Domu (Ca’ d’Oro) - najwspanialszym pałacu z XV wieku, w którym niektóre części fasady były pokryte złotem; obecnie znajduje się tam galeria sztuki.

Opowieść o Wenecji zakończyła się prezentacjami zabytków tego pięknego miejsca oraz o występujących tu powodziach.

Kolejnym odwiedzonym miejscem były Pompeje, położone 20 km na południowy wschód od Neapolu. W starożytności były jednym z najszybciej rozwijających się miast we Italii. Wybuch położonego nieopodal miasta Wezuwiusza w 79 roku spowodował całkowite zniszczenie tego prężnego ośrodka. Miasto i zamieszkujących je ludzi pokrył kilkumetrowej grubości płaszcz wulkanicznego pyłu, odłamków skał i płynnej lawy. Tak „zakonserwowane” miasto przetrwało w nienaruszonym stanie kilka stuleci. Szybko zastygające popioły i lawa zachowały kształty ludzkich ciał, których gipsowe odlewy robią największe wrażenie na odwiedzających. Dopiero w końcu XVI wieku odkryto część ruin (mury obronne, domu mieszkalne, forum z bazyliką, amfiteatr, termy i rzeźby), ale prace wykopaliskowe trwają nadal. Pompeje, tak jak i Wenecja, wpisane są na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Nowe Pompeje powstały 1800 lat po wybuchu Wezuwiusza i zniszczeniu Pompejów. Najważniejszym zabytkiem tego miejsca jest Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej, z łaskami słynącym obrazem Matki Bożej Różańcowej w ołtarzu głównym. Zbudowane z inicjatywy Bartłomieja Longo, który rozpowszechnił specjalną modlitwę różańcową - Nowennę pompejańską. Jego ciało spoczywa w sanktuarium. Obok sanktuarium znajduje się dzwonnica, z której rozpościera się przepiękna panorama okolicy.

Nasza wspólna podróż od Wenecji po Pompeje dostarczyła wszystkim niesamowitych wrażeń, a obszerna opowieść Haliny i Mariana Kowalików jak zwykle była wciągająca. Wspomnienia podsumowano zdaniem: „Być w Wenecji to jakby zjeść całe pudełko czekoladek z likierem”, z którym całkowicie się wszyscy zgadzamy.

Na kolejne spotkanie w Klubie Podróżnika zapraszamy 28 marca 2017 roku.

Kalendarz wydarzeń

Lipiec 2020
P W Ś C P S N
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
Początek strony