Krym

27 marca 2012 r. w Filii nr 6 – Centrum Multimedialnym odbyło się kolejne spotkanie z cyklu Podróże bliskie i dalekie. Pani Janina Jaracz prezentowała swoje wrażenia z podróży na Krym.

Wielu z nas Krym kojarzy się z Mickiewiczowskimi sonetami, dlatego też na początku spotkania nasza przewodniczka zacytowała kilka Sonetów Krymskich.

Półwysep Krymski pod względem kulturowym i krajobrazowym stanowi odrębny kraj, z lądem łączy się wąskim Przesmykiem Perekopskim, pomiędzy Morzem Czarnym a Morzem Azowskim. Politycznie należy do Ukrainy stanowiąc Autonomiczną Republikę Krymską. Podzielony jest się na trzy rejony:Krym Górski obejmujący południową część półwyspu, Krym Stepowy obejmujący równinną część północną, Pólwysep Kerczeński we wschodniej części.

Mimo że Krym należy do Ukrainy, prawie 65% ludności mówi w języku rosyjskim, natomiast język ukraiński używany jest w sytuacjach urzędowych.

Pani Janina przybliżyła nam kilka głównych miast odwiedzonych w czasie podróży. Jednym z pierwszych był Symferopol. Jego nazwa tłumaczona jest jako „pożyteczne miasto”, co ma odzwierciedlenie w herbie, w którym przedstawiony jest ul z pszczołami. W południowo-wschodniej części miasta znajduje się obecnie Rezerwat Historyczno-Archeologiczny „Neapol Scytyjski”. Wznoszą się tutaj ruiny dawnej stolicy państwa scytyjskiego, m. in. pozostałości murów obronnych i centralnej bramy miejskiej. Najlepiej zachowany jest grobowiec-mauzoleum z przełomu I i II wieku. Miasto to posiada jedyny ma Krymie port lotniczy.

Kolejnym zwiedzonym miastem był Bachczysaraj, położony w Górach Krymskich. W przeszłości był on stolicą Chanatu Krymskiego. Obecnie zachował się tam muzułmański kompleks pałacowy, w którym znajduje się najważniejszy na Krymie meczet oraz Fontanna Łez, postawiona przez chana Krymu po śmieci ukochanej żony. W okolicy można także obejrzeć skalne miasta oraz całkowicie wydrążony w skale Monastyr Uspieński - Klasztor Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny, stanowiący ważne miejsce pielgrzymowania prawosławnych wiernych.

Sewastopol był kolejnym zaprezentowanym miejscem na mapie Krymu. To przede wszystkim największy port i główna baza Floty Czarnomorskiej Ukrainy. W Muzeum Chersonezu Taurydzkiego (muzeum pod gołym niebem) można zwiedzać starożytne i wczesnośredniowieczne miasto umieszczone na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Mimo że Sewastopol położony jest na Krymie, nie jest jego częścią. Miasto podporządkowane jest bezpośrednio Radzie Ministrów Ukrainy i stanowi wyodrębniony region półwyspu.

Na południowym wybrzeżu Półwyspu Krymskiego znajduje się góra Ajudah, nazywana Górą Niedźwiedzią. Zarówno góra, jak i okoliczne lasy zostały ustanowione rezerwatem i zabytkiem przyrody. Piękno góry Ajudah wychwalał w Sonetach Krymskich Adam Mickiewicz.

Pani J. Jaracz zaprezentowała nam zdjęcia ze swojej wyprawy, które pokazały nam piękno zabytków i przyrody na Krymie. Aby zachęcić nas do podróży po Ukrainie wyświetlono także film o Krymie, ukazujący jego historię i dzień dzisiejszy.

Kalendarz wydarzeń

Kwiecień 2024
P W Ś C P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
Początek strony