Kraj, w którym rzeczywistość przerasta wyobraźnię

Zjednoczone Emiraty Arabskie to kolejny kraj, który zwiedziliśmy w ramach Klubu Podróżnika. O swoim pobycie w Dubaju opowiadała pani Maria Gorczyca, należąca do Polskiego Towarzystwa Geograficznego. Spotkanie odbyło się 21 marca 2011 r., jak zawsze w Filii nr 6 - Centrum Multimedialnym.

Dubaj to jeden z siedmiu emiratów (pozostałe to Abu Zabi, Szardża, Adżman, Umm al-Kajwajn, Ras al-Chajma i Fudżajra) wśród Zjednoczonych Emiratów Arabskich, czyli państwa arabskiego położonego na Bliskim Wschodzie. Leży nad zatoką Perską i Omańską, graniczy z Arabią Saudyjską i Omanem. Powierzchnia kraju to ok. 83.600 km², co dla porównania stanowi ok. ¼ powierzchni Polski. Średnia temperatura powietrza to 26° Celsjusza, natomiast wody - 20°.

Wśród ludności przeważają emigranci, głównie Hindusi, Pakistańczycy, Wietnamczycy. Są to mężczyźni, którzy przyjeżdżają do pracy, tzw. „niebieskie kołnierzyki” (nazwa ta pochodzi od ich niebieskich strojów roboczych). Statystycznie jest więc więcej ludzi w wieku produkcyjnym. Rdzenni mieszkańcy - Arabowie są mniej widoczni na ulicach. Językiem urzędowym jest arabski, jednak powszechna jest także znajomość angielskiego, co wynika z przeszłości kolonialnej tego kraju. Dominująca religią jest islam. W szkole dzieci uczą się Koranu w języku arabskim. Nauka w Emiratach Arabskich jest darmowa, zdolni uczniowie otrzymują wysokie stypendia.

Mimo styku rożnych kultur na tym terenie, wśród mieszkańców panuje duża tolerancja. Często zdarzają się mieszane związki małżeńskie, stąd rząd postanowił wspomóc Arabów, którzy żenią się Arabkami, a nie cudzoziemkami, i każda taka para dostaje po ślubie własną willę.

Największym emiratem jest stolica kraju - Abu Zabi. Natomiast Dubaj to najbardziej znane miasto. Nazywane też „miastem złota”. Handel, m.in. złotem, odbywa się tutaj całą dobę (z wyjątkiem okresu Ramadanu). Brak jest cła na towary. U wybrzeży miasta powstały Wyspy Palmowe - zespół trzech największych sztucznych wysp na świecie, usypywanych od 2001 roku na dnie szelfu. Wyspy mają charakter ekskluzywny, z licznymi atrakcjami turystycznymi, luksusowymi hotelami i mieszkaniami. W dalszym planie jest stworzenie również wysp The World, których widok z lotu ptaka przypominać będzie mapę świata.

Gospodarka państwa opiera się głównie na wydobyciu (4 pozycja na świecie) i handlu ropą. Ropa jest tam tańsza niż woda. Emiraty stają się miejscem najważniejszych spotkań handlowych. Staje się to dla nich jednym z dominujących źródeł dochodu. Sprzyja temu wysoka i nowoczesna architektura oraz baza hotelowa na najwyższym poziomie. Rozbudowywana jest tez baza lotnicza, powstają nowe terminale. Linie lotnicze latają stamtąd na cały świat. Podobnie najważniejsze banki międzynarodowe maja tu swoje przedstawicielstwa.

Zjednoczone Emiraty Arabskie to kraj, w którym rzeczywistość przerasta wyobraźnię. Budowle są niezwykle nowoczesne, prowadzone bardzo szybko (¼ dźwigów całego świata znajduje się i pracuje na budowach w Emiratach). Wszystko, cokolwiek dotyczy tego państwa musi być NAJ: najszybsze, najdłuższe, najdroższe, najwyższe.

Spotkanie i nasza „podróż” na Bliski Wschód były niezwykłym doświadczeniem dla wszystkich klubowiczów. Piękno, dynamika rozwoju metropolii oraz bogactwo tego miejsca sprawiły, iż każdy z Klubowiczów chciałby choć na chwile być szejkiem i prowadzić interesy w tak pięknym kraju.

Kalendarz wydarzeń

Kwiecień 2024
P W Ś C P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
Początek strony