Uroki krajów nadbałtyckich

17 stycznia 2011 r. w Filii nr 6 - Centrum Multimedialnym odbyło się spotkanie członków Klubu Podróżnika w ramach spotkań „Podróże bliskie i dalekie”. Przedmiotem rozmów stały się kraje nadbałtyckie: Litwa, Łotwa i Estonia. Swoimi wrażeniami z podróży do tych państw dzieliła się pani Janina Jaracz, która przybliżyła wszystkim rys historyczny, położenie geograficzne oraz warunki naturalne omawianych krajów nadbałtyckich. Prezentowane fotografie przedstawiły krajobrazy owych państw, jak i zabytki kultury.

Podróż rozpoczęła się od Republiki Litewskiej, położonej na południowo-wschodnim wybrzeżu Morza Bałtyckiego. Miastem, po którym „oprowadzała” nas jedna z pań należących do klubu, było Wilno - miejsce, gdzie z pięknem i malowniczością tamtejszej przyrody może rywalizować jedynie bogactwo architektury starego miasta.

Wilno ma jedną z największych w Europie starówek i wiele zabytków wpisanych na listę światowego dziedzictwa kulturalnego. Wspólne „zwiedzanie” rozpoczęło się od Ostrej Bramy, Katedry św. Stanisława, Muzeum A. Mickiewicza, znajdującego się przy Uniwersytecie w Wilnie oraz Kościoła św. Anny. Jednym z głównych miejsc odwiedzanych w Wilnie przez turystów i przywołanych podczas spotkania jest Nekropolia na Rossie, na którym pochowano serce Marszałka Józefa Piłsudskiego. Ponadto odnaleźć tu można grobowiec J. Lelewela, W. Syrokomli czy Ś. Karpińskiego.

Zauroczenie Wilnem było widoczne wśród pasjonatów podróży. Wspomnienia z wycieczki wywołały rozmowy dotyczące wybitnych Polaków, związanych z tym miastem, a także liczne dygresje i komentarze związane z językiem i kuchnią litewską.

Kowno, teren pagórków leśnych i run zielonych przywiódł na myśl mickiewiczowskie opisy litewskiej przyrody. Oprócz pięknych krajobrazów Kowno ma do zaoferowania turystom wiele interesujących zabytków. Klubowicze mieli okazję przyjrzeć się najbardziej charakterystycznemu zabytkowi Starego Miasta, jakim jest Plac Ratuszowy z dwoma zespołami klasztornymi. Niezwykle reprezentacyjną budowlą okazał się „Biały Łabędź” - Ratusz pochodzący z poł. XVI w.

W dalszej części „Podróży bliskich i dalekich” uwaga słuchaczy skupiła się wokół kolejnego państwa leżącego u wybrzeża Morza Bałtyckiego - Łotwy. Uczestnicy spotkania mieli okazję podziwiać na fotografiach kraj o zalesionych wzgórzach, pokryty strumieniami i jeziorami polodowcowymi, bogaty w źródła wód mineralnych.

Głównym ośrodkiem gospodarczym, kulturalnym i naukowym Łotwy jest Ryga. To jej wielopiętrowe, pięknie zdobione gotyckie kamienice wzbudziły wśród klubowiczów największy zachwyt. Ryga, zwana „Paryżem Północy”, posiada jedną z największych kolekcji budynków secesyjnych w Europie. Klubowicze mogli je podziwiać na licznych fotografiach. Duże zainteresowanie wzbudziły także obowiązujące zwyczaje, w tym także nowożeńców.

Ostatnim państwem, którego walory starała się wszystkim przybliżyć pani Janina Jaracz, była Estonia, spośród krajów bałtyckich najbardziej wysunięta na pólnoc. Uwaga klubowiczów skupiła się w głównej mierze wokół starego miasta Tallina, stolicy Estonii, które zostało wpisane na listę światowego kulturowego dziedzictwa ludzkości UNESCO. Największy zachwyt wzbudziły zabytkowe wille - małe, kolorowe kamienice, a także pałace, m.in. Pałac Kadriorg, otoczony pięknymi ogrodami.

Zwiedzając przyjazne dla turystów kraje nadbałtyckie można odkryć wiele pięknych i fascynujących miejsc. Z pewnością z podróży po krajach, leżących wzdłuż Morza Bałtyckiego pozostaną niezapomniane wrażenia.

Kalendarz wydarzeń

Kwiecień 2024
P W Ś C P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
Początek strony