Tulipomania

9 października 2018 roku w Filii nr 6 – Centrum Multimedialnym odbyło się pierwsze po wakacyjnej przerwie spotkanie członków Klubu Miłośników Filmu. Na spotkaniu został wyświetlony film „Tulipanowa gorączka” (2017, reż. Justin Chadwick), który powstał na podstawie powieści Deborah Moggah o takim samym tytule.

Miejscem akcji filmu jest XVII-wieczny Amsterdam owładnięty tulipomanią. Nazwą tą określa się szaleństwo, które ogarnęło Holandię i wiązało sie z handlem cebulkami tulipanów. Za najcenniejsze uważano te, które były dotknięte wirusem pstrości zniekształcającym kształt płatków kwiatów. Posiadanie takich tulipanów stało się synonimem luksusu i pozycji społecznej, zaś by kupić wymarzoną cebulkę niektórzy sprzedawali wszystko co mieli. Tulipomania jednym przynosiła krocie, innym zaś kompletną ruinę.

W takich realiach, wśród pięknych zakonnych ogrodów tulipanowych rozgrywa się miłosny dramat. Sierota wychowana w klasztornej ochronce zostaje wydana za mąż za bogatego kupca. Młodziutka Sophia, choć nie odwzajemnia uczucia do starszego męża, stara się być dobrą i posłuszną żoną i spełnić marzenie męża o posiadaniu potomka. Dumny i próżny kupiec, by dać wyraz swojej miłości do żony, zamawia portret, na którym zostanie uwieczniony z ukochaną. Jego uwadze umyka jednak uczucie rodzące się między Sophią a malarzem. Rozkwitająca między młodymi miłość jest jednocześnie początkiem knowań i kłamstw. Uknuta przez bohaterów misterna intryga, macierzyństwo i sfingowana śmierć okazują się drogą bez odwrotu, a najcenniejsza cebulka wyjątkowego kwiatu nie przynosi ani pieniędzy, ani szczęścia.

Historia nietypowej „choroby” z miłości do kwiatów bardzo spodobała się klubowiczom. Szczególną uwagę zwrócili oni na piękno Amsterdamu ukazane w filmie oraz na świetny dobór aktorów. Zdobywcy Oscarów - Alicia Vikander, Judi Dench oraz Christoph Waltz doskonałe oddali złożoność psychologiczną i emocjonalną swoich postaci. Niektóre wątki z filmu zostały przywołane przez uczestników spotkania i stały się przedmiotem rozmowy o trudność dokonywanych przez bohaterów wyborów dotyczących zarówno miłości, jak i pieniędzy. „Tulipanowa gorączka” zawiera tło historyczne i przesłanie, które podkreślono podczas podsumowania.

Na kolejne spotkanie Klubu Miłośników Filmu zapraszamy 13 listopada.

Kalendarz wydarzeń

Styczeń 2021
P W Ś C P S N
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Początek strony