Znikam...

W  dniu 9 lutego 2016 r. w Filii nr 6 - Centrum Multimedialnym odbyło się kolejne spotkanie sympatyków dobrego kina - członków Klubu Miłośników Filmu, na którym obejrzeliśmy film „Motyl Still Alice”.

Film, nakręcony na podstawie książki „Motyl” Lisy Genova, to opowieść o doktor Alice Howland, profesorze lingwistyki na Uniwersytecie Columbia, która świętuje swoje pięćdziesiąte urodziny. Ukochany mąż, trójka dorosłych dzieci i... nieoczekiwanie znikające słowa. Alice nagle zaczynają umykać pojedyncze słowa, imiona ukochanych dzieci, daty ważnych spotkań. Kobieta składa to na karb zmęczenia, stresu, roztrzepania, ale tylko do pewnego momentu. Lekarz i seria badań wykazują, iż cierpi na bardzo rzadką, dziedziczną odmianę choroby Alzheimera. Sprawny umysł to największe bogactwo Alice, dlatego też na początku nie dopuszcza do siebie druzgocącej diagnozy. Niestety, nie istnieje żaden lek ani terapia opóźniająca objawy lub hamująca chorobę. Nikt nie potrafi jej pomóc. Kobieta może tylko czekać, gubić się we własnym domu i patrzeć, jak znika jej umysł, jak powoli znika ona sama. Dramat, z jakim mierzy się matka, świadomość choroby, powoli dotyka i paraliżuje życie całej rodziny. Choroba odbiera Alice wszystko, co ma. Pasja, jaką jest praca; słowa, które do tej pory definiowały rzeczywistość, gdzieś się ulatniają. Ona sama określa to jako niemoc („Widzę słowa przede mną i nie mogę ich dosięgnąć.”), umysł nie potrafi zaleźć konkretnych określeń spomiędzy wszystkich innych. Po diagnozie Alice tworzy w komputerze tajemniczy plik „MOTYL”, który zawiera kilka podstawowych pytań oraz instrukcję dalszego postępowania na wypadek, gdyby nie udało sie odpowiedzieć na postawione pytania, ale postępująca choroba nie pozwala jej na wykonanie najprostszych czynności. Walka z chorobą jest nierówna, kobieta powoli przestaje pamiętać, kim jest i kim była przed chwilą.

Doskonała rola Julianne Moore, która wciela się w postać głównej bohaterki, zasłużenie przyniosła aktorce upragnionego Oscara, Złoty Glob i kilka innych ważnych nagród.

„Film wstrząsający pod każdym względem” w opinii klubowiczów jest wart obejrzenia i polecenia, mimo iż dotyczy trudnego tematu nieuleczalnej choroby. Uzmysłowienie sobie, że przypadłość ta nie jest już tylko „przywilejem” ludzi starszych, a może dotknąć każdego z nas, budzi uzasadnione obawy. Po napisach końcowych niemal każdy z obecnych zadawał sobie pytanie, czy zapominanie słów i imion już coś znaczy, czy to tylko chwilowe figle pamięci. Dlatego też myśl, jaką przytoczyła jedna z pań na koniec dyskusji, stała się sensem naszego lutowego spotkania: „Cieszmy się tym, co mamy dziś, każdą chwilą”.

Na kolejne spotkanie z dobrym kinem w Klubie Miłośników Filmu zapraszamy wyjątkowo w poniedziałek 7 marca 2016 r. 

Kalendarz wydarzeń

Maj 2024
P W Ś C P S N
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
Początek strony