Bardzo krótka historia czasu

12 stycznia w Filii nr 6 - Centrum Multimedialnym odbyło się pierwsze w 2016 roku spotkanie Klubu Miłośników Filmu, podczas którego obejrzeliśmy dramat biograficzny „Teoria wszystkiego”.

Obraz jest filmową biografią genialnego naukowca Stephena Hawkinga, opartą na podstawie książki autorstwa jego pierwszej żony - Jane Wilde Hawking. To historia życia wybitnego fizyka, który pomimo przeciwności losu rozwija się naukowo i prowadzi zwykłe rodzinne życie. Hawking to astrofizyk, kosmolog, który zajmuje się zagadnieniami teoretycznymi takimi jak czarne dziury. Jest autorem popularnonaukowej „Krótkiej historii czasu”, która stała się bestsellerem.

Jego historię poznajemy w momencie, kiedy jako młody student zakochuje się w Jane. Umykające chwile rodzącego się uczucia miedzy młodymi ludźmi przerywa wypadek i bezlitosna diagnoza. Stephen choruje na stwardnienie zanikowe boczne, a lekarze dają mu tylko dwa lata życia. Chłopak nie potrafi pogodzić się z wyrokiem skazującym w najlepszym wypadku na niepełnosprawność. Nie chce też, aby ukochana stała się jego opiekunką i pielęgniarką. Miłość jednak pozwala im zacząć od nowa życie, już we dwoje, a każdy kolejny dzień razem jest darowany przez okrutny los. Genialny umysł nie pozostaje uwięziony w ciele, które powoli poddaje sie postępującemu paraliżowi. Dzięki miłości i pomocy żony Stephen nadal jest naukowcem, wciąż pracuje, udowadnia swoje tezy, robi doktorat, później profesurę. Mimo niepełnosprawności, nie zostaje wykluczony ze środowiska akademickiego, a u jego boku zawsze stoi Jane, kochająca, zawsze gotowa do pomocy. Hawking ma wspaniałą rodzinę, która daje mu siłę do pokonywania swoich słabości każdego dnia. Pragnienie odkrycia tajemnicy początku wszystkiego staje się jego pasją, jego marzeniem, które trzyma go przy życiu.

Dziś Stephen Hawkins ma 74 lata i uznawany jest za jednego z najwybitniejszych fizyków swojego pokolenia, a The Stephen W. Hawking Science Museum w Salvadorze nazwane jest jego imieniem w uznaniu wkładu w rozwój nauki oraz wytrwałości w radzeniu sobie z przeciwnościami.

„Teoria wszystkiego” została uhonorowana wieloma nagrodami. Nominacja do Oscara i Złotego Globu za najlepszy film, nagroda BAFTA za najlepszy film brytyjski. W opinii klubowiczów nominacja, a potem wygrana Oscara przez Eddiego Redmayne’a jest w pełni zasłużona. Fantastyczne wykreowanie tej postaci, oddanie wszystkich emocji, niepełnosprawności głównego bohatera zasługuje na najwyższą nagrodę.

Na kolejne spotkanie Klubu Miłośników Filmu zapraszamy 9 lutego na godz. 15:00.

Kalendarz wydarzeń

Maj 2024
P W Ś C P S N
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
Początek strony