Sztuka filmowa wyrazem potrzeby ducha

To była moja duchowa potrzeba - mówiła Małgorzata Pabis na spotkaniu zorganizowanym 10 października 2011 r. w ramach Klubu Miłośników Filmu, działającego w Filii nr 6 - Centrum Multimedialnym Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej. Spotkanie prowadziła Agnieszka Urbanek.

Małgorzata Pabis jest krośnianką, absolwentką I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Krośnie, dlatego z wielką przyjemnością odwiedziła swoje rodzinne miasto, aby spotkać się z uczestnikami Klubu. Ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim, a także dziennikarstwo na Papieskiej Akademii Teologicznej. Pracuje jako dziennikarz katolicki, jest redaktorem miesięcznika „Cuda i Łaski Boże”, a także reżyserem filmów o tematyce religijnej, za które otrzymała wiele wyróżnień i nagród. Zdobyła trzecią nagrodę w 2009 r. na Polonijnym Festiwalu Multimedialnym „Polskie Ojczyzny 2009” za film „W blasku Ostrobramskiej Pani” oraz Nagrodę Prezesa TVP za film „Nie gaście ducha Ojca Maksymiliana” w 2011 r.

Na spotkaniu w Klubie Filmowym mieliśmy okazję obejrzeć film nagrodzony w tym roku podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmów i Multimediów w Niepokalanowie „Nie gaście ducha Ojca Maksymiliana”, traktujący o osobie św. Maksymiliana Kolbe. Film jest odpowiedzią na trwający w zakonie franciszkańskim „Rok Kolbiański” oraz „Rok Świętego Maksymiliana” ustanowiony przez Senat Rzeczypospolitej Polskiej. Powstał jednak przede wszystkim z wewnętrznej potrzeby duszy reżysera.

Małgorzata Pabis ukazuje w filmie inne oblicze Ojca Maksymiliana, który znany jest jedynie jako człowiek ratujący życie współwięźnia. Autorka pragnęła pokazać, jaki na co dzień był patron trudnych czasów, jakim był człowiekiem, jak wielką wagę przykładał do ewangelizacji. Film został zrealizowany w oparciu o cenne świadectwa świadków życia Ojca Maksymiliana, którzy pokazują, jak dobrym i ciepłym człowiekiem był Szaleniec Niepokalanej. Film także ukazał widzom portret dorastającego chłopca, który w szczególny sposób umiłował Matkę Bożą, a następnie stał się jej rycerzem.

Małgorzata Pabis poruszyła na spotkaniu bardzo ważną rzecz, która w filmie znalazła swoje odzwierciedlenie. Autorka dementuje w filmie pogłoski o antysemityzmie Ojca Maksymiliana, z którymi w swojej pracy zetknęła się niejednokrotnie. Przedstawia świadectwa osób, Żydów, którzy w czasie zagłady otrzymali schronienie i pomocom od patrona trudnych czasów, bo - jak twierdzi Małgorzata Pabis - rycerz Niepokalanej w każdym człowieku widział swego bliźniego.

Jako przedstawiciel mediów katolickich twierdzi, że niektóre z nich są słabe i mogłyby być lepsze, przez co zmieniło by się też postrzeganie ich w społeczeństwie; inne, chociaż dobre i wartościowe, nie są doceniane i często spychane są na bok. Niestety to, co katolickie uważane jest za gorsze - z niesmakiem twierdzi autorka spotkania. Wielkim zaszczytem, zatem są wyróżnienia i otrzymane nagrody w kategorii filmów katolickich, które niestety powstają przy niewielkim nakładzie finansowym. Pięknie skwitowała owe refleksje jedna z klubowiczek: Byliście ostatnimi, a dzięki dobremu pomysłowi i pracy nad filmem staliście się pierwszymi.

W filmie wyreżyserowanym przez Małgorzatę Pabis duży akcent został położony na Rycerza Niepokalanej, miesięcznik maryjny założony przez Maksymiliana Marię Kolbego i misję ewangelizacji przez media, która dzięki jego staraniom dotarła aż do Japonii w postaci miesięcznika Seibo no Kishi.

Na spotkaniu dokonano projekcji jeszcze jednego filmu Małgorzaty Pabis „La Salette”, zrealizowanego przy udziale innego krośnianina Piotra Raka. Film w niezwykle interesujący sposób obrazuje objawienie Matki Bożej dzieciom we francuskich Alpach.

Małgorzata Pabis opatruje komentarzem i wyjaśnia słowa orędzia w filmie, które obnaża nieposłuszeństwo wobec Boga, lekceważenie Kościoła i sakramentów i nawołuje do odnowy modlitwy. Zdaniem klubowiczów dziś owo orędzie maryjne wydaje się być bardzo aktualne, a interpretacja reżyserska została widzowi bardzo dobrze przekazana.

W niezwykle interesujący sposób podjęto w filmie problem cierpienia ludzkiego i jego sensu. Film Małgorzaty Pabis uczy widza odczytywać znaki czasu, rozpoznawać je i odpowiednio interpretować.

Autorka spotkania całą swoją twórczością mobilizuje widza do osobistych rozważań i przemyśleń. Słowami kardynała Stefana Wyszyńskiego woła: „Pamiętajmy, nie wolno nam gasić ducha, którym żył ojciec Maksymilian!(...)”.

Małgorzata Pabis dała się poznać jako bardzo interesująca osoba. Widać, że to, co robi, robi z pasją, dlatego czerpie z pracy dużo satysfakcji. Ponadto jest autorem bądź współautorem kilku interesujących pozycji książkowych: „Kronika beatyfikacji Jana Pawła II”, „Błogosławiony Jan Paweł II. Odpowiem na Twoje pytania”, „Cuda księdza Jerzego”, „Cuda anielskie”, „Kronika św. Antoniego. Cuda i łaski” oraz „Dzięki Bogu. Życie i cuda dwunastu polskich świętych i błogosławionych”.

Małgorzata Pabis ma jeszcze wiele planów na przyszłość zarówno tych reżyserskich i wydawniczych, ich realizacji i spełnienia wszelkich marzeń życzyli autorce filmów uczestnicy spotkania.

youtube-logoZobacz relację wideo (6:03)

Kalendarz wydarzeń

Maj 2024
P W Ś C P S N
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
Początek strony