Kolejny rozdział historii himalaizmu

W dniu 20 listopada 2018 r. w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej Filii Nr 6 – Centrum Multimedialnym odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, podczas którego uczestniczki miały okazję porozmawiać na temat książki Jacka Hugo-Badera „Długi film o miłości. Powrót na Broad Peak”.

Publikacja ta opowiada o wyprawie, mającej na celu godny pochówek polskich alpinistów – Macieja Berbeki i Tomka Kowalskiego, którzy zginęli podczas zimowej wyprawy na Broad Peak w 2013 r. Jacek Hugo-Bader, reportażysta i dziennikarz uczestniczący, opisuje emocje jakie towarzyszyły ekspedycji, w której wzięły udział rodziny zmarłych alpinistów: Jacek Berbeka – brat Maćka Berbeki oraz rodzice i narzeczona Tomka Kowalskiego. Wyprawa zakończyła się odnalezieniem ciała Tomka Kowalskiego i jego pochówkiem w szczelinie. Ciała Maćka Berbeki nie odnaleziono. Na symbolicznym cmentarzu tzw. Kopcu Gilkeya ekipa alpinistów przytwierdziła tablicę poświęconą wspomnianym himalaistom.

Książka wzbudziła żywą dyskusję wśród uczestniczek spotkania, które zastanawiały się, co sprawia, że góry przyzywają alpinistów. Czy jest to nałóg, pasja? Poruszony został również temat izolacji autora reportażu, którego zadaniem było nakręcić film opowiadający o tej wyprawie, a z którym w pewnym momencie uczestnicy nie chcieli rozmawiać, w konsekwencji czego film nie powstał. Kolejnym ważnym poruszonym zagadnieniem była etyka w górach, ludzkie zachowanie – sytuacja Adama Bieleckiego, który został niejako wytrącony poza nawias społeczności alpinistów, ze względu na rozdzielenie się z zespołem – co zostało zawarte w raporcie Polskiego Związku Alpinistycznego – do tego stopnia, iż nie może wziąć udziału w żadnej wyprawie narodowej czy spotkaniu wspomnieniowym. W tym momencie warto przypomnieć, iż podczas zimowej wyprawy na Broad Peak, jeden z dwunastu ośmiotysięczników na świecie (8051 m n.p.m.), w obozie uczestnicy zawiesili baner ze słowami polskiego taternika Wawrzyńca Żuławskiego: „Partnera się nie zostawia, nawet jeśli jest już tylko bryłą lodu.” – baner ten przetrwał do wyprawy letniej. Żywą dyskusję wywołała też kwestia, kiedy iść dalej, a kiedy przerwać i powiedzieć dość, a także kiedy podjąć tę niezwykle trudną decyzję: nie szukamy dalej, nie wracamy...

Na kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki zapraszamy już 18 grudnia, rozmawiać wówczas będziemy na temat książki Justyny Wydry zatytułowanej „ Esesman i Żydówka”.

Kalendarz wydarzeń

Sierpień 2020
P W Ś C P S N
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
Początek strony