Dziennikarskie śledztwo

16 października 2018 r. na spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki w Filii nr 6 – Centrum Multimedialnym uczestniczki miały okazję wymienić swoje opinie na temat powieści „Dziewczyna bez skóry” autorstwa Madsa Pedera Nordbo, duńskiego pisarza mieszkającego od kilku lat na Grenlandii.

Dziennikarz Matthew Cave po stracie żony oraz nienarodzonej córeczki wyjeżdża na Grenlandię i podejmuje pracę w lokalnej gazecie. Pewnego dnia otrzymuje zlecenie, aby zrelacjonować odnalezienie zmumifikowanego wikinga na krańcu lądolodu. Jednakże wiking znika, a policjant Aqqalu pilnujący zwłok zostaje zabity. Matthew podejmuje śledztwo i trafia na sprawę sprzed lat dotyczącą zabójstwa czterech mężczyzn, którzy byli podejrzani o przemoc seksualną wobec swoich córek. Dwie spośród nich zaginęły i nigdy nie zostały odnalezione. Dziennikarzowi w śledztwie pomaga Tupaarnaq, młoda Grenlandka, która odbyła karę dwunastu lat więzienia za brutalne zabójstwo swojego ojca. Analizując fakty Matthew Cave rozwiązuje sprawę brutalnych zbrodni z roku 1973.

Uczestniczki spotkania zwróciły uwagę na piękne opisy przyrody, historię i legendy grenlandzkie przedstawione przez autora. Przyroda i brutalne zabójstwa dokonane za pomocą noża ulo, którym oprawia się foki, są przedstawione w sposób bardzo obrazowy. Dodatkowo klubowiczki zwróciły uwagę na zaufanie jakim obdarza się człowieka, z którym ma się styczność. Często jest to złudne, nie spodziewamy się bowiem pewnych czynów po pewnych osobach. Istotnym punktem dyskusji był ważny problem poruszany w książce, czyli molestowanie seksualne dziewczynek.

Książka Madsa Pedera Nordbo spodobała się uczestniczkom spotkania i niektóre z nich sięgną po jej kontynuację pt. „Zimny strach”. W dyskusji pojawił się też głos, iż omawiana powieść jest zbliżona do „Dziewczyny z tatuażem”.

Kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki odbędzie się 20 listopada 2018 r. i tym razem rozmawiać będziemy na temat książki „Długi film o miłości. Powrót na Broad Peak” autorstwa Jacka Hugo-Badera.

Kalendarz wydarzeń

Lipiec 2020
P W Ś C P S N
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
Początek strony