Przeszłość kontra teraźniejszość

13 maja 2015 r. po raz kolejny w Filii nr 6 - Centrum Multimedialnym odbyło się spotkanie członków Dyskusyjnego Klubu Książki, podczas którego dyskusji została poddana książka Miry Jacob „Tango lunatyków”.

Lektura jest debiutancką powieścią, która powstawała przez dziesięć lat. Doświadczenia życiowe, pochodzenie, choroba ojca były poniekąd kanwą książki. Autorka przyznaje, iż część przedstawionych w niej sytuacji i osób nawiązuje do jej życiorysu. Pisząc ją, próbowała poradzić sobie z traumą choroby ojca oraz jej piętnem wyciśniętym na własnym życiu. Książka stała się jej terapią i pozwoliła poradzić sobie z największą stratą.

Jacob wywodzi się z tradycyjnej hinduskiej rodziny i choć jest Amerykanką w pierwszym pokoleniu to wszystko, co opisuje, jest jej doskonale znane, dlatego też opowieść o świecie na styku dwóch kultur jest tak prawdziwa w odbiorze. Nieprzypadkowość każdej postaci, towarzyszące jej lęki i próba przystosowania się do otaczającej rzeczywistości prowadzi czytelnika poprzez zagmatwane rodzinne historie aż do końca. Saga o klanie Eapenów to rodzinny dramat psychologiczny. Zadawniony konflikt kładzie się cieniem na życiu wszystkich i już na zawsze będzie ich prześladował. Przeszłość, która powinna pozostać przeszłością, nie pozwala na nowe życie. Ojciec, który prowadzi nocne rozmowy z „duchami”, jest zagadką dla samego siebie. Żona, która nie wie jak pomóc mu zamknąć tamten czas, wypiera niewygodne dla siebie fakty. Córka, która powodowana ciekawością, próbuje rozwiązać rodzinną tajemnicę i syn, który nie radzi sobie ze swoją własną emocjonalnością. Mieszanka postaci o całkowicie odmiennych wyobrażeniach i skrajnie różnym postrzeganiu rzeczywistości. Zagadka zadawnionego sporu rodziny staje się pretekstem do interpretacji własnego życia, spojrzenia jak wielką siłę ma przeszłość i jak jej poukładanie wpływa na odnalezienie własnego ja i stworzenie własnego tu i teraz na nowo. Opuszczenie rodzinnego domu, a nawet porzucenie ojczyzny, nie pozwala uleczyć bólu, jakim są wspomnienia. Mimo iż tyle czasu upłynęło, to czas nie zaleczył ran i nie pozwolił pogodzić się z dawnymi wyborami.

W ocenie czytelników książka jest bardzo dobrze napisana. Choć traktuje o rzeczach trudnych i smutnych, to czyta się ją dobrze. Klubowicze zwrócili uwagę także na opisy hinduskich potraw przygotowywanych z wielką pieczołowitością, ich różnorodność, a długi czas ich przygotowywania pokazuje, jak bardzo są oni związani z tradycją. Zachwycająca jest też ich integracja i dbałość o obyczaje oraz wzajemną pomoc na obczyźnie. Sama autorka przyznaje, iż ma nadzieję, że „poprzez pokazanie problemów zawartych w tej książce sprawi, ze ludzie żyjący w połśnie kiedyś się ockną”. „Tango lunatyków” to nie tylko „taniec” przeszłości z przyszłością, ale to przede wszystkim stan zawieszenia pomiędzy rzeczywistością a światem fantazji i urojeń, w jakim tkwią bohaterowie powieści.

Na kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki zapraszamy 16 czerwca 2015 r. Przedmiotem naszych rozmów będzie książka Agnieszki Gil „Układ nerwowy”.

Kalendarz wydarzeń

Kwiecień 2024
P W Ś C P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
Początek strony