Dramaty codzienności

17 lutego 2015 r. w Filii nr 6 - Centrum Multimedialnym odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, na którym przedmiotem dyskusji była powieść Elizabeth Strout „Okruchy codzienności”.

Powieść nagrodzona Pulitzerem w 2009 roku, na jej podstawie powstał mini serial w 2014 roku, również zauważony i doceniony na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji.

Małe miasteczko Crosby w Nowej Anglii, w którym toczy się akcja ukazuje codzienne dramaty i ludzi, którzy budzą sympatię pomieszaną ze współczuciem. Autorka świetnie oddaje klimat małej społeczności, gdzie wszyscy o wszystkich wszystko wiedzą, a wzajemne żale niekiedy są ukrywane pod maską uśmiechu i życzliwości.

Losy wszystkich postaci łączy Olive Kitteridge. To egocentryczna, arogancka, oschła żona, a do tego apodyktyczna nauczycielka matematyki, która oczekuje, że wszystko będzie tak, jak ona zażąda. Jej trudny charakter ze stoickim spokojem akceptuje jej mąż, aptekarz Henry, który uśmiechem i trafną opinią potrafi stłumić wybuchowość żony. Próba ułożenia życia synowi kończy się fiaskiem, Christopher ucieka - najpierw w małżeństwo, a potem w pracę na drugim końcu kraju. Długo nie potrafi jednak wybaczyć matce i poukładać ich relacji na nowo. Niestety Olive bardzo gwałtownie przekonuje się, że życie jest bardzo kruche i czasem nie jesteśmy w stanie zrobić absolutnie nic. Jedyne, co można zrobić, to tylko pogodzić się z zaistniałą sytuacja, nawet jeśli wydaje się nam ona nie do przyjęcia.

Książka jest próbą pokazania codziennych zmagań dojrzałych ludzi ze zbliżającą się starością, radzenia sobie z nieszczęściami, spadającymi nieraz jak grom z jasnego nieba. Ukazuje też co trzeba zrobić, by pogodzić się z okrucieństwem świata, ponieść konsekwencje swoich dawnych błędów i spojrzeć z refleksją na swoje życie.

W ocenie klubowiczów książka jak najbardziej godna polecenia, jednak ciężko jest przebrnąć przez początek i niesprzyjający druk. Despotyczna Olive wzbudza niekiedy politowanie swoim zachowaniem, ale jest typową mieszkanką małego miasteczka, w którym pozory grają ogromną rolę, a człowiek może się czuć przejmująco samotny nawet w świecie pełnym ludzi. Klubowicze zwrócili także uwagę na niejednoznaczne zakończenie. Być może Olive ułoży swój świat na nowo, ułoży go z nowych okruchów nowej, nadchodzącej codzienności.

Na kolejne spotkanie w Dyskusyjnym Klubu Książki zapraszamy 17 marca 2015 r., na dyskusję o książce „Lawendowy pokój” Niny George.

Kalendarz wydarzeń

Kwiecień 2024
P W Ś C P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
Początek strony