Na granicy pastiszu, dramatu i groteski

Na ostatnim spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki omawialiśmy najnowsze dzieło Andrzeja Barta „Rewers”. Powieść ma także podtytuł – nowela filmowa – i słusznie, gdyż jej podstawą był scenariusz filmu pod tym samym tytułem w reżyserii Borysa Lankosza.

„Rewers” różni się od wielu książek dotykających problemu stalinizmu w Polsce. Wystarczy na chwilę zamknąć oczy i przypomnieć sobie zrealizowane po 1989 roku fabuły o wczesnym PRL-u, wszystkie niezawodnie utopione w szarych barwach, jakby celowo niedoświetlone, mroczne i przyciężkawe, zwłaszcza w płaszczyźnie ideowo-moralnej.

W „Rewersie” mamy trzy kobiety: babcię, matkę i córkę. Ta ostatnia, Sabina, dobiegająca trzydziestki, pracuje jako redaktorka działu poezji w Domu Wydawniczym NOWINA. Jest jeszcze jej młodszy brat, socrealistyczny malarz, który z powodzeniem znajduje swoje miejsce w nowej rzeczywistości. Wysadzona z siodła rodzina, mówiąc językiem tamtej epoki – burżuazja, żyje wspomnieniami przedwojennej świetności. Ale centralnym problemem nie jest wcale strach przed szykanami, upokorzeniem czy biedą. Główną kwestią jest staropanieństwo Sabiny!

Jakkolwiek dziwnie to zabrzmi, „Rewers” jest trudnym, wymagającym utworem, to tragikomedia o wyborach, których i my musimy dokonywać w zgodzie z naszymi sumieniami nie tylko w tak ekstremalnych warunkach. Także na co dzień.

Warto również wybrać się na film, by zobaczyć wspaniałe kreacje aktorskie Anny Polony, Krystyny Jandy i Agaty Buzek.

Najbliższe i kolejne spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki prowadzić będą Monika Król i Agnieszka Urbanek.

Podczas spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki 22 kwietnia br. o godz. 17:00 w Saloniku Artystycznym przedmiotem rozważań będzie powieść Olgi Tokarczuk „Prowadź swój pług przez kości umarłych”.

Kalendarz wydarzeń

Kwiecień 2024
P W Ś C P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
Początek strony