O kobietach, nie tylko dla kobiet

15 lutego 2011 r. przedmiotem rozmów członków Dyskusyjnego Klubu Książki była powieść Grażyny Plebanek „Pudełko ze szpilkami”.

Pisarka ukazała się czytelnikom jako znakomity obserwator polskiej rzeczywistości XXI w. W swej wciągającej opowieści rysuje portret młodej kobiety, stojącej przed trudnymi życiowymi wyborami.

Książka stała się inspiracją do rozmowy na temat kobiecości oraz roli kobiety we współczesnym świecie. Grażyna Plebanek zwraca uwagę czytelnika na pewne zagadnienia, szeregując je jednocześnie na poszczególnych szczeblach hierarchii wartości. Praca, kariera zawodowa czy dziecko i życie rodzinne? - co tak naprawdę liczy się w życiu najbardziej - zastanawia się na łamach swojej powieści autorka.

Próba sportretowania współczesnej kobiety, która musi się zmagać z ciągle rosnącą presją ze strony otoczenia, skłoniła klubowiczów do burzliwej dyskusji. Wspólnie zastanawiali się, na ile lansowany przez media model kobiety, która błyskotliwą karierę zawodową bez trudu godzi z sukcesem w życiu prywatnym, atrakcyjnym wyglądem i doskonałym samopoczuciem, przystaje do rzeczywistości. Wiele refleksji nasunęło się podczas próby odpowiedzenia na nurtujące pytania. Zadziwia, a jednocześnie zasmuca pogardliwy stosunek do „Matki - Polki”, która z czasem - zdaniem wielu - staje się „kobietą kombajnem” czy „babką piaskownicą, która w końcu się rozsypie”, bo „teraz nie ma zapotrzebowania na kury domowe, ale samodzielne, niezależne, eleganckie kobiety sukcesu” z rozgoryczeniem stwierdza autorka „Pudełka ze szpilkami”.

Zadziwia bezrefleksyjne podejście do problemu aborcji, ciąży, która zamiast przysparzać wiele radości staje się powodem kłopotów finansowych, histerii, wyrzeczeń i uszczypliwych uwag ze strony otoczenia.

Ocena polskiej rzeczywistości wypada niekorzystnie w oczach klubowiczów. Zgadzają się ze stwierdzeniem Grażyny Plebanek w jednym z wywiadów: „Złym momentem dla polskich kobiet jest wciąż decyzja o urodzeniu dziecka”.

Zdaniem klubowiczów „Pudełko ze szpilkami” jest błyskotliwą i z humorem napisaną opowieścią o poznawaniu siebie, szukaniu własnej tożsamości i osiąganiu równowagi życiowej. Skłoniło do dygresji na temat innej, najnowszej powieści Grażyny Plebanek „Nielegalne związki”. Podejmowanie trudnych wyborów towarzyszy człowiekowi na każdym kroku, zawsze są jakieś „za” i „przeciw”, jednak zawsze musimy kierować się dobrem i to niekoniecznie tylko swoim.

Na kolejne spotkanie w Dyskusyjnym Klubie Książki zapraszamy 15 marca 2011 r. Tematem rozmów będzie książka Wojciecha Kuczoka „Spiski”.

Kalendarz wydarzeń

Maj 2024
P W Ś C P S N
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
Początek strony