Wstrząsające świadectwo prawdy

19 kwietnia 2011 r. w Saloniku Artystycznym Biblioteki odbyło się spotkanie członków Dyskusyjnego Klubu Książki. Przedmiotem rozmów była książka amerykańskiego powieściopisarza i psychologa pochodzenia afgańskiego Khaleda Hosseini „Tysiąc wspaniałych słońc”.

Piękna, aczkolwiek wstrząsająca w swej treści książka bardzo podobała się czytelnikom należącym do Dyskusyjnego Klubu Książki. Przeczytana jednym tchem, ukazuje przejmującą panoramę afgańskiej rzeczywistości na tle wydarzeń społeczno-historycznych.

„Tysiąc wspaniałych słońc” jest książką, która porusza wszystkie zakamarki duszy. Osią powieści jest los afgańskich kobiet pozbawionych praw, poniżanych, maltretowanych psychicznie i fizycznie, a także historia kraju targanego wojną, rozgrywkami politycznymi, niepokojami religijnymi, uprzedzeniami i zabobonami. To także opowieść o trudnej przyjaźni, niespełnionych marzeniach, straconych złudzeniach, rozczarowaniu, bezsilności, strachu, nienawiści i poświęceniu.

Niezwykle trudna przyjaźń bohaterek powieści, wzajemna odpowiedzialność oraz surowe restrykcje wprowadzane przez Talibów stały się tematem rozmów, refleksji i licznych dygresji zaczerpniętych z życia codziennego. Khaled Hosseini szokuje czytelnika wiarygodnymi opisami, zatrważa obrazem sytuacji kobiet w Afganistanie na tyle, że klubowicze zaczęli się zastanawiać, na ile przedstawione wydarzenia są powszechne w Kabulu, a na ile są to tylko sporadyczne przypadki. Bohaterowie powieści nie są piękni, nie są rozpieszczani przez los, noszą na sobie fizyczne i psychiczne ślady wojny i domowych upokorzeń. Czytelnikowi nie pozostaje nic tylko współczuć i mieć przeświadczenie, że autor budując fikcję literacką celowo przejaskrawił i tak trudną sytuację mieszkańców Afganistanu.

„Tysiąc wspaniałych słońc” jest książką napisaną pięknym, plastycznym językiem, trzymającą w napięciu, ukazującą świat, o którym tak niewiele wiemy. Daje czytelnikowi spojrzenie na kulturę wschodu, która dla Europejczyka staje się trudna do przyjęcia. Jest jedną z tych książek, które pochłaniają całą uwagę czytelnika i mówią o rzeczach wartych przemyślenia.

Na uwagę czytelników zasługuje też pierwsza powieść Khaleda Hosseini „Chłopiec z latawcem”, będąca również przejmującym zapisem tragedii narodu afgańskiego.

Członków Dyskusyjnego Klubu Książki zapraszamy na kolejne spotkanie 10 maja 2011 r. Przedmiotem rozmów będzie książka pt. „Juliet, naga” autorstwa Nicka Horny`ego.

Kalendarz wydarzeń

Maj 2024
P W Ś C P S N
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
Początek strony