Naga prawda

10 maja 2011 r. w Saloniku Artystycznym Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej odbyło się kolejne spotkanie w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki, którego tematem była książka „Juliet, naga” Nicka Hornby’ego.

Małe i nudne miasteczko gdzieś na północy Anglii, w nim para w średnim wieku - Annie i Duncan. Ich związek jest równie monotonny i nijaki, jak otaczające ich realia. Choć są ze sobą już od piętnastu lat, to sami do końca nie wiedzą dlaczego. Jedyną wspólną płaszczyzną, która ich łączy jest największa pasja Duncana - muzyka Tuckera Crowe’a, amerykańskiego muzyka, który zszedł ze sceny i zniknął. Pewnego dnia Duncan otrzymuje płytę "Juliet, naga”. Annie, nie rozumiejąc, czym zachwyca się jej partner, postanawia zrecenzować płytę i zamieścić tekst na stronie fanklubu. Jej krytyka zdobywa uznanie samego Crowe′a, który zdając sobie sprawę, że był pozbawionym geniuszu muzykiem, zupełnie nie rozumie szumu wokół swojej osoby. Między Annie i Tuckerem zaczyna tworzyć się nić zrozumienia, która szybko przeradza się w sympatię. Dzięki znajomości z muzykiem Annie zaczyna dostrzegać, jak inne może być życie poza nudną pracą bez satysfakcji, bez partnera ograniczającego swoje horyzonty do jednego tematu, zaczyna żyć i dostrzega przed sobą niezrealizowane cele, które jeszcze zdoła osiągnąć.

Tematyka książki stała się inspiracją do burzliwej dyskusji na temat prawdziwego życia artystów, którzy nie radząc sobie z nagłą sławą uciekają w świat uzależnień, lęków lub wycofują się z życia publicznego. Zdania na temat książki były bardzo podzielone, jedni bronili opinii, że powinno się ją przeczytać, inni z trudem „przebrnęli” przez treść wyczekując ostatniej kartki. Klubowicze uznali niemal jednomyślnie, że największe emocje wywołała w nich główna bohaterka - Annie. Z jednej strony uwikłana w nudny związek i dziwaczną pasję partnera - wzbudzała współczucie czytelników. Z drugiej zaś w chwili, gdy zdała sobie sprawę z tego, że jej życie może być lepsze i ciekawsze, że może realizować swe pasje i marzenia, umiała odnaleźć w sobie siłę, by podążyć za swymi pragnieniami - i to czytelników zachwyciło.

Spotkanie zakończył bardzo miły akcent ze strony Klubowiczek, które obdarowały kwiatami panie bibliotekarki z okazji obchodzonego właśnie Tygodnia Bibliotek.

Na kolejne spotkanie w Dyskusyjnym Klubie Książki zapraszamy 14 czerwca 2011 r. Tematem dyskusji będzie książka Ewy Kopsik „Uciec przed cieniem”.

Kalendarz wydarzeń

Maj 2024
P W Ś C P S N
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
Początek strony