Obsesja namiętności

20 września 2011 r. w Saloniku Artystycznym Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej odbyło się spotkanie w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki. Przedmiotem rozmów była najnowsza pozycja Erica-Emmanuela Schmitta „Trucicielka”.

Książka francuskiego dramaturga, eseisty i powieściopisarza, składająca się z czterech opowiadań: „Trucicielka”, „Powrót”, „Koncert Pamięci anioła” i „Elizejska miłość” otrzymała najważniejszą francuską nagrodę literacką - Le Prix Goncourt de la Nouvelle 2010. Wytrawny znawca ludzkiej duszy, baczny obserwator i piewca piękna, jakim jest autor zbioru opowiadań, wrażliwością swoich książek i pięknym stylem wzrusza i skłania czytelnika do refleksji.

Autor „Trucicielki” porusza na kartach swojej książki wiele kwestii. Pisze o samotności, miłości, namiętnościach, które stają się zgubne dla człowieka, o egocentryzmie i zachowaniach, które prowadzą do katastrofy. „Odsłania mechanizm obsesji - pokazuje, jak łatwo jedna myśl może zatruć życie człowieka”. Ukazuje mroczne oblicze człowieka, z jego lękami, wypaczeniami i słabościami. Pokazuje, w jaki sposób człowiek sam dla siebie i dla drugiego człowieka staje się tytułowym trucicielem, gdy dla władzy, sławy i zysku zabija to, co piękne i wartościowe.

Zbiór opowiadań E. Schmitta dotyka najskrytszych pragnień ludzkich i emocji. Przykładem św. Rity uczy czytelnika umiejętności wybaczania nawet najstraszliwszych zbrodni, pokazuje jak uczucie nienawiści wyprzeć miłością. Autor odkrywa potęgę uczuć i ich moc, zdejmuje maski, odsłania prawdziwe oblicze człowieka. Nieustanna gra pozorów, manipulacje, obsesje czynią książkę niezwykle interesującą.

Trudno jednoznacznie wskazać, które z opowiadań jest najlepsze. Każde jest owocem ciekawej, dobrze skonstruowanej fabuły i znakomitego języka pisarza. Wszystkie utwory trzymają czytelnika w napięciu, skrywają pewną tajemnicę, która zaskakuje i jednocześnie przeraża. Niewątpliwie fenomenem jest niezwykła umiejętność pokazywania złożoności psychiki ludzkiej, penetracja najgłębszych, wstydliwych zakamarków duszy ludzkiej, opis przeżyć wewnętrznych i kłębiących się, często wstydliwych myśli bohaterów. Olbrzymi ładunek emocji czyni te dzieła wartościowymi i godnymi polecenia.

Na kolejne spotkanie w Dyskusyjnym Klubie Książki zapraszamy 18 października 2011 r. Przedmiotem dyskusji będzie książka Barbary Kosmowskiej „Samotni.pl”.

Kalendarz wydarzeń

Maj 2024
P W Ś C P S N
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
Początek strony