Uczciwość pisarza

14 maja 2012 r. w Saloniku Artystycznym Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej odbyło się kolejne spotkanie członków Dyskusyjnego Klubu Książki. Przedmiotem rozmów przy kawie była książka Izabeli Sowy „Części intymne”.

Spotkanie rozpoczęło się bardzo miłym akcentem uczestników, którzy - pamiętając o święcie wszystkich bibliotekarzy - złożyli na ręce prowadzącej kwiaty i serdeczne życzenia dalszych sukcesów w pracy z czytelnikami dla wszystkich pracowników KBP.

Izabela Sowa była gościem Dyskusyjnego Klubu Książki w 2010 roku, więc jej twórczość jest znana i bardzo lubiana przez klubowiczów. Autorce największą popularność przyniosła tzw. „seria owocowa”, opisująca świat dwudziesto, trzydziestolatków, ich problemy i słabości. Jak sama o sobie mówi, zaczęła pisać, bo chciała zatrzymać przemijający świat, a zdjęcia wychodziły jej kiepskie.

Tym razem autorka przedstawia nam najbardziej znany sobie świat. Pokazuje, jak wygląda od środka proces tworzenia książki, jej reklama i współpraca z wydawnictwami. Główny bohater to przypadkowy autor bestsellerów, którego agent zmusza do odbycia trasy od bibliotek po domy kultury, by promować jego książki. Janusz, który zazwyczaj nie rusza się ze swojego fotela, a do swojej twórczości wykorzystuje bez zahamowań wiedzę innych, robi oszałamiającą karierę, żeby wygrać pijacki zakład. Jest on człowiekiem dosyć dziwnym, tkwi w związku z kolegą, a jednocześnie sypia także z jego żoną, w momencie kiedy spotyka osobiście autorkę tekstu, który sobie przywłaszczył, pakuje się do jej łóżka bez wyrzutów sumienia. Sam obraz prowincji w oczach Janusza to tylko wyfiokowane, wyperfumowane i ufryzowane emerytki zadające bezsensowne pytania, na które nawet nie wysila się odpowiadać.

W ocenie klubowiczów bohater może być alter ego samej autorki. Sowa doskonale przedstawia niedoskonałości swojej „branży”, zamknięty świat, w którym życiorysy i dokonania tworzone są na potrzeby promocji twórczości. Książka jest produktem przeznaczonym do sprzedaży wraz z nie do końca autentycznym życiem autora. Uczestnicy spotkania zauważyli, że książka pozostawia kilka pytań, ponieważ każdy może interpretować postać i losy Janusza inaczej.

W dyskusji pojawiła się ważna kwestia samotności w tłumie. Zdecydowanie łatwiej ukryć się w większym mieście, a poczucie wyobcowania rodzi się z niskiego poczucia własnej wartości i braku niesatysfakcjonujących relacji międzyludzkich.

Na kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki zapraszamy 19 czerwca 2012 r., dyskutować będziemy o książce Ewy Kopsik „Układ z Panem Bogiem”.

Kalendarz wydarzeń

Maj 2024
P W Ś C P S N
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
Początek strony