Wielowiekowa tradycja i pasja gotowania

20 listopada 2012 r. odbyło się kolejne spotkanie członków Dyskusyjnego Klubu Książki, na którym poddaliśmy dyskusji powieść N. Mones „Ostatni kucharz chiński”.

Nicole Mones, która jest uznaną znawczynią kultury Dalekiego Wschodu, przez kilkanaście lat prowadziła interesy w Chinach, dzięki czemu bardzo dobrze poznała tamtejszą mentalność, zachowania i potęgę chińskiej kuchni. W swojej powieści autorka ukazuje, jak wielkie znaczenie dla kuchni dalekowschodniej ma zarówno literatura, jak i historia oraz polityka. Wszystko jest ze sobą trwale złączone i chyba w żadnej innej kulturze nie jest to tak wyraźne.

Maggie jest felietonistką kulinarną w czasopiśmie, niedawno została wdową, próbuje ułożyć swoje życie i przyzwyczaić się do samotności. Niespodziewanie jej spokój burzy wiadomość, że do sądu wpłynął wniosek o uznanie ojcostwa małej chińskiej dziewczynki. Kobieta wyrusza do Pekinu, aby zmierzyć się z przeszłością, a jednocześnie przyjmuje ofertę napisania artykułu o amerykańsko-chińskim kucharzu, który gotując stosuje się do pradawnych zasad sztuki kulinarnej. Ta podróż zmienia nie tylko jej życie, ale także podejście do wielu spraw, które zostały niejako za nią, w jej kraju, do którego niechętnie chce wracać.

Kuchnia chińska to nie tylko smak, ale także sposób gotowania, bardzo ważna jest konsystencja potraw, a docenienie jej jest największym uznaniem dla kucharzy. Jednak najważniejsze są więzy rodzinne, bardzo pięknie pokazane w książce. Chińczycy uważają, że zawsze trzeba jeść wspólnie, nakładając sobie wzajemnie jedzenie z jednej misy i bardzo dbają o to, żeby nikt nie jadł w samotności. Bohaterka, mimo iż przybywa z zewnątrz, bardzo szybko wchodzi w tamto środowisko, nawet przez moment nie czując się tam obco.

Gotowanie jest sztuką, a jedzenie teatrem to najbardziej obrazowa charakterystyka powieści. Członkowie Klubu jednomyślnie uznali, że książka jest bardzo wartościowa, zarówno pod względem językowym, jak i historycznym. Jest świetnie napisana i bardzo dobrze przemyślana oraz czytana z przyjemnością i zdecydowanie godna plecenia w uznaniu uczestników spotkania.

Na kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki zapraszamy 18 grudnia 2012 r., przedmiotem dyskusji będzie książka Anity Shreve „Na ratunek”.

Kalendarz wydarzeń

Maj 2024
P W Ś C P S N
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
Początek strony