Trzeba chcieć

18 grudnia 2012 r. w Saloniku Artystycznym odbyło się ostatnie w tym roku spotkanie członków Dyskusyjnego Klubu Książki, którego tematem był utwór Anity Shreve o znaczącym dla treści tytule „Na ratunek”.

Spotkanie rozpoczęło się świątecznym akcentami, złożeniem sobie bożonarodzeniowych życzeń, dzieleniem się opłatkiem oraz odśpiewaniem lubianej przez wszystkich kolędy.

Anita Shreve jest autorką kilkunastu powieści. Szybko stały się one bestsellerami, a jedna z nich została nominowana do prestiżowej nagrody Orange Prize. Utwory te, określane jako literatura kobieca, są chętnie czytane przez wszystkich fanów dobrej prozy, niezależnie od płci, a sama autorka, która nazywana jest „mistrzynią poruszających powieści o dylematach codzienności”, potrafi pisać o tematach trudnych, a równocześnie dotyczących każdego z nas.

„Na ratunek” to obraz samotnego rodzicielstwa i destrukcyjnego wpływu alkoholizmu na rodzinę. Peter jest ratownikiem medycznym, bardzo oddanym swojej pracy. Ocalając z wypadku młodą kobietę prowadzącą pod wpływem alkoholu, nie zdaje sobie sprawy, że właśnie zmienia się jego życie. Piękna alkoholiczka, która budzi w nim instynkty opiekuńcze, wkrótce staje się jego żoną. Z początku błahe podejście do pijaństwa w końcu staje się przyczyną licznych nieporozumień w małżeństwie. Ciąża i lekki rausz, czy opieka nad dzieckiem po kilku kieliszkach, budzą w bohaterze frustracje i obawę o dalsze wspólne życie. Zamiłowanie do alkoholu ostatecznie staje się przyczyną tragedii, a Peter zmuszony zostaje do podjęcia najtrudniejszej w życiu decyzji.

Książka porusza wiele aspektów choroby alkoholowej, nie ogranicza się tylko do ukazania doświadczeń alkoholika, ale przede wszystkim przedstawia sytuację osób współuzależnionych, które muszą sobie radzić z tym problemem. Portret rodziny jest tutaj bardzo kruchy, ale jednocześnie bardzo uderzający i piękny. Shreve pozostawia kilka pytań bez dopowiedzi: czy warto trwać w nieudanym związku, czy walczyć o rodzinę czy przebaczyć? Czasami nie trzeba słów, wystarczy czyjaś obecność, a życie daje mnóstwo możliwości wyjścia nawet z najbardziej absurdalnych sytuacji.

W ocenie jednej z naszych klubowiczek jest to „książka o dokonywaniu wyborów, niedopowiedziane zakończenie ale dające nadzieję”. Ogólnie została bardzo dobrze przyjęta przez członków klubu.

W świątecznej atmosferze pożegnaliśmy się, aby móc się spotkać w nowym 2013 roku na kolejnym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki, na które zapraszamy już 14 stycznia. Przedmiotem dyskusji będzie książka Marty Fox „Zuzanna nie istnieje”.

Kalendarz wydarzeń

Maj 2024
P W Ś C P S N
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
Początek strony