Tam, gdzie nikt nas nie rozdzieli

17 czerwca 2013 r. w Saloniku Artystycznym KBP odbyło się kolejne spotkanie w Dyskusyjnym Klubie Książki. Przedmiotem rozmów była najnowsza powieść J. K. Rowling „Trafny wybór”, pierwsza powieść dla dorosłych tej pisarki.

„Trafny wybór” rozpoczyna się nagłą śmiercią radnego Barry’ego Fairbrothera, która wywołuje wyścig o fotel w radzie gminy w miasteczku Pagford i staje się pretekstem do pokazania przekroju społeczności małego miasteczka, ludzi walczących o władzę, knujących intrygi, cieszących się z niepowodzeń innych, walczących z nałogami, znoszących upodlenie, przemoc fizyczną, psychiczną i seksualną, szykanowanych na tle rasistowskim. Wbrew pozorom to także powieść o braterskiej miłości, o rodzeństwie, które nie podołało przeciwnościom losu i znalazło się „tam, gdzie nikt ich już nie rozdzieli”.

Wydawać by się mogło, że J. K. Rowling, która zasłynęła znanym wszystkim cyklem o nastoletnim czarodzieju Harrym Potterze trudno będzie odnieść sukces i zabłysnąć nową powieścią, adresowaną do dorosłego czytelnika. Wszelkie recenzje wskazują jednak, że dzięki koronkowej pracy przy budowaniu charakterów postaci, precyzji w najmniejszych detalach, talentowi autorki, potrafiącej zaskakiwać i budować napięcie, w większości książka jest oceniana pozytywnie. W Dyskusyjnym Klubie Książki zdania były podzielone. Co prawda niektórzy klubowicze przyznali, że powieść dobrze się czyta, bowiem Rowling potrafi snuć wciągające historie, dodali jednak, że należy ją czytać w dużym skupieniu, aby zorientować się w wydarzeniach i bohaterach. Inne głosy były wręcz wyrazem dużego oburzenia tematyką książki i wulgarnym językiem powieści, które demoralizują młode pokolenie. Zdaniem klubowiczów literatura powinna wychowywać, dostarczać pozytywnych wzorców, wzbogacać zasób słownictwa, bo jak stwierdzili „chodzi o to, żeby język był piękny”.

Obrazy naćpanej matki, której odbierają prawa rodzicielskie, dzieci gwałconych przez „przyjaciół domu”, licznych scen erotycznych, odgrywających się na oczach dzieci, wrogiego wzajemnego nastawienia żony do męża, dzieci do rodziców, rywalizacji w ubieganiu się o wakat w radzie gminy z pewnością nie czynią książki przyjemną lekturą, ale czy pozbawioną wartości? Co do tego zdania były podzielone.

Rzeczywiście pisarka w „Trafnym wyborze” porusza niezwykle trudne tematy. Obnaża prawdziwe oblicze człowieka skłonnego do zdrady, manipulacji, gwałtu czy tyranii względem członków rodziny. Ujawnia najgorsze ludzkie cechy, które pchają do oszustwa, kłamstwa, szantażu, chciwości, zawiści, egoizmu... Obrazy patologii, jakie na łamach swojej najnowszej książki pokazała Rowling, szokują czytelnika i z pewnością nie wszystkim odpowiadają, potęgowane dodatkowo językiem pełnym wulgaryzmów. Być może ów zabieg był niezbędny do tego, aby uzmysłowić, jak wiele zła, począwszy od tego najmniejszego po to, które wywołuje łzy bezradności na twarzy czytelnika jest na naszym świecie i z pewnością nie jest to tylko obraz odległej Anglii, gdzie zauważa się rozluźnienie obyczajów, a niestety obraz także polskiej rodziny, podwórka, szkoły.

J. K. Rowling nie ocenia postępowania swoich bohaterów, beznamiętnym tonem opowiada o patologiach, na które nie reagujemy, o wydarzeniach na które być może mamy jakiś wpływ, a nic z nimi nie robimy. Gdyby ktoś pomógł rodzinie Krystal być może nie doszło by do tragedii, gdyby ktoś zainteresował się trzyletnim Robbie, samotnie spacerującym w pobliżu rzeki, być może by się nie utopił. Powieść Rowling odmienia bohaterów i tak jak czytelnika zmusza do refleksji.

Zdaniem wszystkich, wydanie książki nie zasługuje na słowa pochwały ze względu na jakość papieru, zbyt małą czcionkę czy mało zachęcającą okładkę, za to zauważono piękne przenośnie i porównania. „Trafny wybór” to poważna proza, w której ostrze krytyki społecznej przeszywa czytelnika na wylot, jest w niej miejsce na łzy wzruszenia i momenty oburzenia, jeśli jesteś człowiekiem mocnych nerwów to z pewnością jest to książka godna polecenia.

Spotkania w Dyskusyjnym Klubie Książki dobiegły końca. Dokonaliśmy podsumowania dziesięciu spotkań, w tym jednego z autorką i w bardzo miłej atmosferze, tytułując się super molem książkowym pożegnaliśmy się na okres wakacji, a już 17 września zapraszamy do Saloniku Artystycznego na dyskusję o powieści Olgi Rudnickiej „Natalii 5”.

Kalendarz wydarzeń

Maj 2024
P W Ś C P S N
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
Początek strony