„Kresek, Bartek i całkiem zwyczajny początek”

22 czerwca 2018 roku członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki „Wtajemniczeni” spotkali się, by omówić książkę Kasi Nawratek „Kresek, Bartek i całkiem zwyczajny początek”.

Treścią książki jest historia Bartka Kłopotka i jego rodziny, mieszkającej na Śląsku. Rodzice Bartka rozwiedli się jakiś czas temu i każde z nich ułożyło sobie życie na nowo. Chłopak mieszka w sąsiedztwie kopalni razem z mamą i jej partnerem Piotrkiem, który właśnie stracił pracę. Ojciec Bartka również jest w nowym związku, a jego partnerka spodziewa się dziecka. Już i tak trudna dla chłopca sytuacja pogarsza się, gdy pokój, który dotychczas zajmował w domu ojca, zostaje przeznaczony dla przyrodniego brata lub siostry. Bartek nie może sobie z tym wszystkim poradzić. Ucieka w świat fantazji. Ma wiernego psa Kreska, z którym dzieli się swoimi emocjami. Jak uda mu się na nowo poukładać swoje relacje z różnymi członkami rodziny? Kim jest tajemniczy bezdomny Franciszek i jaką rolę odegra w życiu Bartka? Warto sprawdzić, czytając tę właśnie książkę. Polecamy ją jako wakacyjną lekturę.

Problematyka książki jest bardzo aktualna. Przedstawia ważny temat rodzin patchworkowych z perspektywy dziecka. Po rozwodzie rodziców poukładany dotąd świat dziecka rozpada się. Klubowiczów zainteresowała sytuacja w rodzinie chłopca i chcieli się dowiedzieć więcej na ten temat. Przytaczali również podobne przykłady ze swojego środowiska. Po ożywionej dyskusji spróbowali za pomocą rysunku przedstawić złe emocje, np. nienawiść, złość, itp. Natomiast wybrane zdania z książki posłużyły do zabaw wyrazami, np: słowo ze słowa, łańcuch ze słów, itd.

Spotkanie zakończyło się wspólną fotografią i pożegnaniem na czas przerwy wakacyjnej. Kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki „Wtajemniczeni” odbędzie się 28 września 2018 roku o godz. 16:00. Będziemy wówczas opowiadać o książkach czytanych w czasie wakacji.

Życzymy więc udanego wypoczynku, oczywiście z książką!

Kalendarz wydarzeń

Marzec 2024
P W Ś C P S N
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Początek strony