„Koszmarna dwójka”

„Koszmarna dwójka” J. Johna i M. Barnetta to książka, która została omówiona na spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki „Wtajemniczeni” 20 października 2017 roku.

Przeprowadzka do Doliny Ospałej jest dla Milesa Murphy’ego, głównego bohatera książki, wielkim wyzwaniem, chociaż wcale nie jest z niej zadowolony. Nie dość, że musi zmienić szkołę, w której już miał ugruntowaną pozycję najlepszego kawalarza, to nowe miejsce kompletnie mu się nie podoba.

W dniu rozpoczęcia roku szkolnego okazuje się, że szkoła ma już znakomitego dowcipnisia, który nie dość, że ma super pomysły, to jeszcze je rewelacyjnie realizuje. Ktoś zastawił wejście do szkoły samochodem samego dyrektora i nie był to dyrektor szkoły. Miles myśli tylko o tym, jak przebić ten udany dowcip, co pozwoliłoby mu stać się osobą znaną i rozpoznawalną. Wypowiada wojnę na kawały swojemu koledze. Po paru niepowodzeniach jednoczą się i zakładają klub. Wspólne przygotowania, plany i organizacja przynoszą efekt - primaaprilisowy żart wypada świetnie.

„Koszmarna dwójka” to jednak książka o ciężkiej adaptacji i dopasowywaniu się młodego bohatera do miejsca i ludzi. Autorzy starają się przekonać młodego czytelnika, że to, co nowe i nieznane, może okazać się bardzo atrakcyjne. Świetnym uzupełnieniem tekstu są ilustracje, które bawią i zdecydowanie przykuwają uwagę. Ciekawostki o krowach, umieszczone co parę stron, również uatrakcyjniają książkę.

Nasi klubowicze ocenili ją na 4,5 (w skali 1-5). Wszyscy stwierdzili, że książka przypomina „Koszmarnego Karolka” F. Simona i jest równie ciekawa. Polecają wszystkim, którzy lubią dobrze się bawić w trakcie czytania. By dopełnić czas spędzony w bibliotece dzieci zagrały w grę Super Umysł, grę podobną do gry Scrabble. Utrudnieniem było wymyślanie wyrazów związanych z omawianą książką. Trzeba było trochę pogłówkować. Natomiast korekta autentycznych błędów (literówek) w tekście książki poszła dzieciom rewelacyjnie.

Na 24 listopada 2017 roku, na godz. 16:00, umówiliśmy się na kolejne spotkanie. Opowiemy wtedy o książce Z. Orlińskiej „Detektywi z klasztornego wzgórza”. Miłego czytania. Do zobaczenia w listopadzie.

Kalendarz wydarzeń

Luty 2023
P W Ś C P S N
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 1 2 3 4 5
Początek strony