„45 puknięć w głowę”

Na kolejnym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki „Wtajemniczeni” w dniu 24 lutego 2017 roku ocenie klubowiczów poddana została książka Grzegorza Kasdepke „45 puknięć w głowę - słowa i pojęcia, które warto znać”.

Książka jest oryginalna i wyjątkowa. Oto fragmenty recenzji Mamy autora, z okładki książki: (...) Zdumiewające, że autorowi udało się upiec dwie pieczenie przy jednym ogniu: po pierwsze wytłumaczył znaczenie 45 niejednoznacznych wyrażeń, a po drugie zaprezentował 45 gatunków literackich - sięgając również po tak zwaną prozę użytkową (...). Nikt wcześniej niczego podobnego nie napisał i najpewniej już nie napisze - w każdym razie nie tak dobrze (...). Nic dodać, nic ująć!

Naszym klubowiczom również podobał się sposób, w jaki tłumaczono niektóre zwroty. Ciekawy był wywiad z BOHATEREM, który twierdzi, że nie trzeba dokonywać bohaterskich czynów, żeby zostać bohaterem. Interesujący był list gończy za AROGANCJĄ, która szerzy się wokoło, jak również ogłoszenie o sprzedaży absolutnego IDEAŁU czy instrukcja obsługi INGERENCJI. Nie zawsze wyjaśnienie w książce było wystarczające, więc musieliśmy sięgnąć po Słownik Języka Polskiego czy Słownik Wyrazów Obcych. Dzieci próbowały przedstawić niektóre słowa w formie kalamburów, a inne dopasować do zabawy „Gazeta-tratwa”. W tej zabawie okazało się, że spotkaliśmy AGRESJĘ, SAMOLUBSTWO i RYWALIZACJĘ. Wszystkie te zwroty można wyjaśnić w książce Grzegorza Kasdepke. Zaintrygowała nas również zagadka, która znajdowała się na odwrocie okładki. Ciekawi byliśmy, co powstanie po połączeniu liczb od 1 do 45. Gdyby nie WYOBRAŹNIA dzieci, trudno byłoby nazwać wynik takiego połączenia. Próbowaliśmy szukać trudnych słów w prasie. Jest ich mnóstwo. My już wiemy, gdzie szukać ich znaczenia.

Tym razem spotkanie DKK przybrało trochę inną formę, ale nikt z klubowiczów nie narzekał. Książka okazała się źródłem dobrych pomysłów na świetną zabawę. Polecamy wszystkim, ale maluchom radzimy, by czytali ją z kimś dorosłym, będzie im łatwiej.

Zastanawialiśmy się, czy z kolejną książką „Buba córka Belzebuba” Kaliny Jerzykowskiej, też potrafimy się dobrze bawić. Omówimy ją na spotkaniu 17 marca 2017 roku, o godz. 16:00. Wtedy się dopiero okaże. Do zobaczenia!

Kalendarz wydarzeń

Grudzień 2022
P W Ś C P S N
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
Początek strony