„Ale kino”

Grażyna Bąkiewicz jest autorką książki „Ale kino”, którą omawiano na spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki „Wtajemniczeni” w dniu 28 października 2016 roku w Filii nr 4 KBP.

Pisarka jest historykiem i pedagogiem, a także autorką książek dla dzieci i młodzieży oraz dorosłych. Jest laureatką wielu nagród, m.in. za powieści „O melba”, „Stan podgorączkowy” czy „Korniszonek”.

„(...) Bohaterką książki „Ale kino!” jest dwunastoletnia dziewczynka, która na swojej drodze spotyka aktorkę oraz całą ekipę filmową. Zespół filmowców przyjeżdża do szkoły głównej bohaterki, by na podstawie konkursowego opowiadania nakręcić odcinek popularnej wśród dzieciaków serii. Dzieciaki mają więc do czynienia z kręceniem filmu, z zespołem, który go kręci, ale oczywiście w książce pojawiają się też i nawarstwiają problemy, jest pierwsza miłość... W książce jest również trochę fantazji i jest też Łódź, bo akcja powieści dzieje się w Łodzi. Ta Łódź filmowa przyszła mi do głowy i mnie zainspirowała. Myślę, że to bardzo fajna książka, którą czyta się z dużymi emocjami (...)” - to fragment wywiadu, jakiego udzieliła pisarka „Małemu książkomaniakowi”, opisując jej temat. Klubowiczom książka bardzo się podobała. Jest pełna realnych wydarzeń z życia szkolnego bohaterów. Postacie: Zyzola rozrabiaki, który ukradł Złotą Gwiazdę (puchar spełniający życzenia), uwielbianej przez dzieci aktorki Xymeny, trochę zmęczonej sławą, oraz głównej bohaterki Konstancji, nieznoszącej swojego imienia, można znaleźć prawie w każdej szkole. Czytający w myślach ludzi kot Jeremiasz jest również ciekawą postacią. Telewizyjna magia, która towarzyszyła kręceniu w szkole kolejnego odcinka ulubionego serialu, zachwyci nie jednego czytelnika.

Książkę została oceniona na 4 (w skali od 1 do 5).

Bohaterka książki nie lubiła swojego imienia, ale gdy poznała jego znaczenie: Konstancja - wierna swoim poglądom, zmieniła zdanie. Klubowicze też pragnęli poznać znaczenie swoich imion oraz cechy charakteru, które je określają. Zajrzeliśmy do „Słownika imion” i już wiemy, co każde imię znaczy. Większość cech określających dane imię pokrywała się z rzeczywistością.

Na kolejnym spotkaniu, 25 listopada 2016 roku, o godz. 16:00, porozmawiamy o książce Pete’a Johnsona o bardzo intrygującym tytule: „Rodzice wkurzają mnie na maksa”. Zachęcamy do przeczytania tej książki razem z nami i do udziału w spotkaniu. Do zobaczenia w bibliotece!

Kalendarz wydarzeń

Luty 2023
P W Ś C P S N
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 1 2 3 4 5
Początek strony