„Sezon na zielone kasztany”

Kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki „Wtajemniczeni”, w dniu 17 czerwca 2016 r., poświęcone było książce Barbary Kosmowskiej „Sezon na zielone kasztany”.

Fabułę książki tworzy jedenaście opowieści, połaczonych w jakiś szczególny sposób motywem kasztanów. Czasem dyskretnie, przez kasztanowe włosy czy oczy bohaterki, innym razem jako magiczny talizman, a czasem po prostu zbierane w parku. Narratorami tych opowiadań są uczniowie tej samej klasy. Żyją w różnych rodzinach, mają różne problemy, różne spojrzenie na własnych rodziców, szkołę, kolegów czy otoczenie. Każdy rozdział to inni ludzie, inne sytuacje, ale wszystko bardzo realistyczne i dziejące się współcześnie. Młodzi ludzie, wchodzący powoli w dorosłość, stykają się ze światem nie zawsze radosnym i idealnym. Mimo że wkoło pełno ludzi, czują się bardzo samotni. A to za sprawą rodziców zajętych swoimi problemami, nie mających dla nich czasu, albo z powodu zdrady najlepszej przyjaciółki. Jedno z opowiadań dotyka, ważnego dla młodych, problemu rozwodu rodziców. Uwikłani we wzajemnych oskarżeniach nie zauważają w tym wszystkim swoich dzieci. W wierszu, który ich córka wysyła na konkurs, przekazane zostały jej wszystkie przykre przeżycia. Czytamy we fragmencie:

„Na pół przecięli swoje życie
Osobno mąż, osobno żona,
Więc sobie pomyślałam skrycie,
Że tylko ja niepodzielona”.

Autorka „ Sezonu...” w swych opowiadaniach nikogo nie krytykuje, nie osądza, tylko bardzo realistycznie i z dystansem przedstawia.

Klubowiczom bardzo podobała się książka. W czasie rozmowy przytaczali dużo przykładów z własnego życia rodzinnego i szkolnego, które były bardzo podobne do tych zawartych w książce. Sprawy jedynaków, życie w rodzinie wielodzietnej, zazdrość o rodzeństwo, szkolna presja czy zachowania obcych ludzi w stosunku do osób upośledzonych, to problemy każdej społeczności. Ważny był również temat szkolnych natrętnych fotografów, polujących na dziewczyny w szatniach lub toaletach, a potem umieszczający te zdjęcia w Internecie. To problemy młodych dziewczyn i chłopaków, którzy próbują znaleźć swoje miejsce w dorosłym życiu. Dyskutujący zastanawiali się również, czy nie warto by podrzucić tej książki rodzicom, może zauważą niektóre problemy własnych dzieci? Takie książki klubowicze czytają z przyjemnością, ponieważ dotyczą ich życia, ich problemów.

Na zakończenie każdy z uczestników spotkania otrzymał dyplom potwierdzający aktywny udział w pracach klubu przez cały rok szkolny 2015/2016 oraz drobny upominek.

Termin spotkania po wakacjach ustalono na 30 września o godz. 16:00. Wtedy to podzielimy się wrażeniami z przeczytanych, przez ten czas, książek. Życzymy miłego wypoczynku oraz przyjemności z czytania!

Kalendarz wydarzeń

Luty 2023
P W Ś C P S N
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 1 2 3 4 5
Początek strony