„Agata z Placu Słonecznego”

Przedmiotem rozmowy na ostatnim spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki „Wtajemniczeni”, w dniu 29 kwietnia 2016 r., była książka Ewy Karwan-Jastrzębskiej pt. „Agata z Placu Słonecznego”.

Pierwsze zdania o książce, wypowiedziane przez klubowiczów brzmiały: „To polska wersja Mary Poppins Pameli L. Travers”. Słusznie, taki bowiem był zamysł autorki. „Agata ...” to pierwsza książka z pięciotomowego cyklu opowieści o polskiej niani, dedykowana Mary Poppins, nawiązująca do znanej na całym świecie baśni o brytyjskiej guwernantce.

Współczesna niania Agata zna wschodnie sztuki walki, jeździ na złotym rowerze i bardzo różni się od innych opiekunek. Pracy nie będzie miała łatwej, ponieważ pod nieobecność rodziców, musi zaopiekować się bliźniakami Matyldą i Piotrusiem oraz trzyletnimi Nieznośnymi Trojaczkami. Dzieci początkowo niechętnie odnoszą się do nowej opiekunki, później uznają ją za najlepszą przyjaciółkę i przewodniczkę po różnych tajemnicach magicznego świata. Także ich własny dom skrywa swoje tajemnice. Pojawia się w nim siedmiopalczasty stworek, potrzebujący pomocy dzieci. Nad wszystkim czuwa super niania. Jak dalej rozwinie się akcja tej książki? Radzimy sprawdzić. Przecież to dopiero początek przygód z Agatą. Czytając kolejne części tego cyklu, na pewno nie będziecie się nudzić.

Uczestnicy spotkania ocenili książkę na 3 (w skali 1-5). Bardziej podobała się młodszym klubowiczom (którzy nie znali Mary Poppins), natomiast starsze dziewczyny ciągle porównywały Agatę z pierwowzorem. W czasie rozmowy stwierdzono, że opieka nad dziećmi wcale nie jest łatwa, wymaga dużo sprytu i pomysłowości, ponieważ dzieci są bardzo wymagające. Tylko jedna osoba zadeklarowała, że może w przyszłości zostanie opiekunką do dzieci. Życzymy szczęścia!

Na kolejne spotkanie umówiliśmy się na 25 maja 2016 r., na godz. 16:00. W tym czasie poczytamy książkę o prawach dzieci Anny Czerwińskiej-Rydel i Renaty Piątkowskiej „Moje prawa. Ważna sprawa!”. Zapraszamy do dyskusji!

Kalendarz wydarzeń

Luty 2023
P W Ś C P S N
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 1 2 3 4 5
Początek strony