„Tajemnica biblioteki”

Tajemnicze kradzieże książek w bibliotece były tematem spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki „Wtajemniczeni” w dniu 12 lutego 2016 roku. A wszystko to za sprawą przeczytanej przez klubowiczów książki M. Widmarka i H. Willis „Tajemnica biblioteki”.

Książki z serii Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai już od kilku lat wybierane są przez dzieci jako najlepsze bestsellery roku. Akcja tych utworów rozgrywa się w małym szwedzkim miasteczku Valleby i jego okolicach. Dwójka przyjaciół wspólnie prowadzi małe biuro detektywistyczne, które dzielnie wspiera miejscowego komisarza policji w rozwiązywaniu trudnych spraw kryminalnych. Tym razem z miejskiej biblioteki znikają książki. Mimo specjalnych zabezpieczeń przed kradzieżą i czujnego alarmu, z biblioteki ktoś kradnie cenne dzieła. Dzieci obserwują czytelników i typują troje podejrzanych. Któż to jest? Może to elektryk, który je batoniki w czytelni? A może pastor, który ma ciągle krzywo zapiętą sutannę? Może jednak to pani profesor, która w ukryciu fotografuje strony z różnych książek? Dlaczego złodziej zabiera akurat książkę „Wszystkie motyle świata” i kto jest tym złodziejem? Odpowiedzi na te pytania znajdziemy tylko w książce „Tajemnica biblioteki”. Kto ciekawy, niech przeczyta.

Klubowicze ocenili książkę na 3,5 (w skali od 1-5). Duża czcionka, czarno-białe, wyraźne ilustracje oraz trzymająca w napięciu akcja sprzyjały łatwemu czytaniu, dlatego polecają ją młodszym dzieciom. Podobnie oceniono inne książki z tej serii.

W naszej bibliotece również ktoś narobił zamieszania. Niektóre książki poznikały z półek. Wszystko to jednak zostało zainicjowane na potrzeby zadań detektywistycznych, które mieli wykonać klubowicze. Spisali się na medal, a zaginione książki wróciły na swoje miejsca. Złodziei u nas nie było, kradzieży nie stwierdzono!

Wszyscy odetchnęli z ulgą i z przyjemnością umówili się na kolejne spotkanie 18 marca 2016 roku, na godz. 16:00. Do tego czasu czytamy książkę Liz Pichon „Tomek Łebski. Niezły szczęściarz”. Do zobaczenia!

Kalendarz wydarzeń

Luty 2023
P W Ś C P S N
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 1 2 3 4 5
Początek strony