„Czarownica piętro niżej”

„Czarownica piętro niżej” to kolejna książka Marcina Szczygielskiego, która została przedstawiona na spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki „Wtajemniczeni”, w dniu 29 stycznia 2016 roku.

Nie tak dawno, bo w listopadzie omawiana była książka tego samego autora „Za niebieskimi drzwiami”. Klubowiczom bardzo przypadły do gustu książki Marcina Szczygielskiego i chętnie sięgają po inne tytuły, polecając kolegom do czytania.

Bohaterką „Czarownicy...” jest dziewięcioletnia Maja, która w czasie wakacji zostaje zawieziona przez tatę do ciotecznej babci zwanej przez rodzinę ciabcią. Rodzice dziewczynki muszą zająć się malutką córeczką Alicją, która po urodzeniu musiała zostać jeszcze w szpitalu. Majce nie podoba się ani ciabcia, ani jej mieszkanie. Według niej kobieta jest stara i nudna, jakby wyjęta z innej epoki. Nie ma pralki automatycznej, komputera ani nawet telefonu, a jej czarno-biały telewizor pamięta bardzo stare, odległe czasy. W kuchni ciabcia pali w kaflowym piecu, a większość dnia spędza w ogródku. Przyzwyczajona do ciągłego oglądania seriali Majka prawdopodobnie zanudzi się w tym okropnym domu. Wkrótce okazuje się jednak, że świat wokół starszej kobiety jest tajemniczy i magiczny, a ona sama bardzo interesująca. Kiedy Majka poznaje gadającego Kota i wiewiórkę Foksię (która myśli, że jest lisem) oraz niesfornego chłopaka Marka, wtedy dopiero zaczyna się prawdziwa przygoda. Czary, magiczne amulety, seanse spirytystyczne, duch na strychu, tajemnicze tunele, zdradliwe lilie, to tylko początek wielkiej rodzinnej tajemnicy, w którą zostaje wplątana również dziewczynka. Do samego końca książka trzyma w napięciu, czasami nawet straszy. Autor potrafi zaciekawić czytelnika swoimi powieściami, każdą czyta się z nie mniejszą ciekawością. Interesujące są również czarno-białe rysunki Magdy Wosik. Rozpoczynają każdy rozdział, raz cofając, raz wyprzedzając treść książki. By lepiej je zrozumieć, próbowaliśmy niektóre przeanalizować. Doszliśmy do wniosku, że nadają książce tzw. smaczku. „Czarownica...” została oceniona przez dzieci na 3,5 (w skali 1-5).

Patrząc na cały ten czarodziejski świat z przymrużeniem oka, chcieliśmy sprawdzić, czy wśród naszych bliższych lub dalszych krewnych nie było czarownicy lub czarownika. W związku z tym rozwiązaliśmy test „Czy jesteś czarownicą?”. Okazało się, że istnieje taka możliwość, ze każdy z nas mógł mieć takich praprzodków. Może my też jesteśmy czarownikami???

Na następnym spotkaniu, 12 lutego 2016 roku, o godz. 16:00, prześledzimy dochodzenie Lassego i Mai - detektywów z książki M. Widmarka i H. Willis „Tajemnica biblioteki”. Ta seria książek również cieszy się dużym zainteresowaniem klubowiczów. Polecamy!

Kalendarz wydarzeń

Luty 2023
P W Ś C P S N
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 1 2 3 4 5
Początek strony