„Kamienica”

Jesienne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki „Wtajemniczeni” odbyło się 30 października 2015 roku. Ocenie klubowiczów poddano książkę Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel „Kamienica”.

Tytułowa kamienica, nazywana przez wszystkich „Pod Świńskim Kopytkiem”, zamieszkana jest przez kilka świńskich rodzin. Mieszkańcy, chociaż są zwierzętami, zachowują się jak typowi ludzie. Do tego, jak dotąd, spokojnego domu wprowadza się nowa lokatorka Klara Kwik, sympatyczna świnka, pełna fantazji i temperamentu. Niestety, jej wizerunek nie pasuje do wizji „porządnych” lokatorów tej kamienicy. Próbują się jej pozbyć, jednak Klara zostaje żoną Lucjusza Prosiaczyńskiego, i wraz z trójką dzieci burzy wyobrażenie lokatorów o spokojnym życiu sąsiedzkim. Dotychczas prawie sobie obcy, jednoczą się, tworząc pewnego rodzaju klub. Mieszkańcy domu mają głęboko ukrytą tajemnicę, związaną z pewnym wydarzeniem sprzed lat. Gdy wychodzi ona na jaw, ich nieposzlakowane życie nie jest już takie kryształowe, jak się im wydawało. Łatwo widzieć wady innych, a swoich nie zauważać.

Autorka książki pokazała ciekawy przegląd charakterów zwierząt, które odpowiadają charakterom ludzi. Każdy klubowicz, opisując postacie świnek, znajdował w swoim środowisku odpowiednik osoby, do której te cechy bardzo pasowały. Lucjusz, swoją głośną grą na dudach, przypominał sąsiada z góry, który późnym wieczorem słucha disco polo na cały regulator. Gizela Wredziszewska, mająca do wszystkich i o wszystko pretensje , podobna z wyglądu i zachowania do sąsiadki z dołu, itd. Cała galeria ludzkich charakterów.

Książka została oceniona przez uczestników spotkania wysoko, na super 4 (w skali od 1-5). Podobała się wszystkim. Łatwa w czytaniu, czasami ironiczna i śmieszna. Polecana jest dla czytelników w wieku 8 lat, ale nawet dorośli mogą przeczytać ją z przyjemnością. Wesołe ilustracje Daniela de Latour przyciągają uwagę. Każdy klubowicz wybierał jedną ilustrację i miał za zadanie przeprowadzić krótki dialog z osobą znajdującą się na niej. Nie było to wcale łatwe, ale udało się wszystkim, a przy okazji było mnóstwo powodów do śmiechu.

Na zakończenie wszyscy klubowicze otrzymali zaproszenia na Spotkanie andrzejkowe (20 listopada 2015, piątek, godz. 16:30).

Natomiast spotkanie DKK zaplanowaliśmy na 27 listopada 2015 r., godz. 16:00. Czytamy w tym czasie książkę Marcina Szczygielskiego „Za niebieskimi drzwiami”. Dołączcie do nas i czytajcie z nami.

Kalendarz wydarzeń

Luty 2023
P W Ś C P S N
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 1 2 3 4 5
Początek strony