„Most nad Missisipi”

Ewa Przybylska jest autorką książki „Most nad Missisipi”, którą omawiano na spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki „Wtajemniczeni” 20 lutego 2015 r.

Nie zdarzyło się jeszcze, aby żadna klubowiczka nie przeczytała w całości książki polecanej przez klub. Choć nie zawsze czytane książki się podobają, każdy stara się dobrnąć do końca, by mieć możliwość pełnej oceny czytanego tekstu. Tym razem nie wynikało to ze złej woli czytających, po prostu - Ewa Przybylska napisała powieść chyba dla wyjątkowo wytrwałych i cierpliwych czytelników.

„Most nad Missisipi” jest powieścią o dramatach młodych i starszych ludzi, trudach dorastania i samotności oraz pragnieniu akceptacji w każdym wieku. Samotność 11-letniego, zbuntowanego Jakuba i starszej pani Teodory zbliża ich do siebie. Oboje tak samo samotni wśród ludzi, dość szybko znajdują wspólny język. Chłopiec właśnie od obcej kobiety dowiaduje się o Bogu, honorze, odwadze, odpowiedzialności. Wszystko komplikuje się, gdy pani Teodora nagle znika, a jej mieszkanie przeszukują obce osoby. Chłopiec rozumie, że dzieje się coś bardzo złego i postanawia ją odszukać, a później uchronić przed zamknięciem w domu opieki. Sam nie ma łatwego życia. Był świadkiem próby samobójczej matki i od tego czasu mieszka z nim Babka (nazwana przez niego Rzekomą, ponieważ nigdy jej wcześniej nie widział). Zajęta swoimi zawodowymi sprawami, nie zwraca na chłopca większej uwagi. Nawet w szkole Kuba ma poważne kłopoty. Mimo to stara się pomóc pani Teodorze, angażując w to różnych ludzi, z różnym skutkiem.

Książka jest bardzo trudna w odbiorze. Napisana niełatwym językiem, pomiędzy jawą, snem, fantazją, wymaga ogromnego skupienia w czasie czytania. Łatwo się w niej pogubić już od pierwszych stron, co przydarzyło się naszym klubowiczkom. Po zapoznaniu się z treścią utworu dziewczyny doszły do wniosku, że jest to niezrozumiała dla nich lektura. Bardziej psychologiczna niż obyczajowa nie wzbudziła ich zainteresowania. Autorka pracowała z tzw. trudną młodzieżą, więc postacie bohaterów mogą być autentyczne. Książka, wysoko oceniona przez krytyków, była nagrodzona w konkursie Książka Roku 2013 jako najlepsza książka dla młodzieży.

Mamy nadzieję, że kolejna propozycja - „Kuba i Mela” Macieja Orłosia i Henryka Sawki, wybrana do czytania w marcu, będzie łatwiejsza w odbiorze. Przekonamy się o tym 20 marca 2015 r. o godz. 16:00. Zapraszamy do czytania i na klubowe spotkanie.

Kalendarz wydarzeń

Luty 2023
P W Ś C P S N
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 1 2 3 4 5
Początek strony