„Zośka Ryzykantka” Lary Bergen

30 stycznia 2015 r., na kolejnym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki „Wtajemniczeni”, prowadzono rozmowę o książce Lary Bergen „Zośka Ryzykantka”.

Główną bohaterką tej książki jest ośmioletnia dziewczynka, która chce się wyróżniać wśród innych. Nie chce być zwykłą Zośką, więc dobiera sobie dodatkowe określenia. Była już detektywem, milionerką, bohaterką i gadułą. W każdą z tych postaci wciela się na kartach kolejnych książek. Z żadnego z tych przydomków nie była do końca zadowolona, ale próbuje dalej, jest przecież Zośką - ryzykantką. Lubi wyzwania, stawia je sobie sama lub prosi o nie swoich kolegów i koleżanki. Niektóre wyzwania są naiwnie proste: włożenie na głowę czapki oślinionej przez kolegę, wypicie koktajlu zrobionego z mieszaniny różnych jadalnych płynów, czy wejście do chłopięcej łazienki. Jednak kradzież prezentu z urodzinowego przyjęcia koleżanki już nie jest rodzajem zabawy, jest wręcz przestępstwem. Co wtedy zrobi odważna Zośka? Czy wtedy też będzie tak ryzykować?

Zachęcamy do przeczytania książki. Polecamy ją młodszym czytelnikom. Łatwa w czytaniu, ciekawa, uczy myślenia. Starsze klubowiczki uznały książkę za trochę naiwną, ale chętnie ją przeczytały. Odpowiadając na pytania rozwiązywanego testu „Czy lubisz ryzyko?”, podeszły do tematu bardzo serio. Po analizie wszystkich odpowiedzi okazało się, że klubowiczki lubią ryzyko, ale w ramach zdrowego rozsądku. Ryzykują tylko wtedy, gdy nie robią swoim zachowaniem krzywdy innym i sobie.

Podsumowując, wszyscy doszli do wniosku, że bez podejmowania ryzyka nie możemy się rozwijać. Nasze życie, zupełnie pozbawione ryzyka, może i byłoby spokojniejsze, ale ile straciłoby na uroku.

Na następny miesiąc proponujemy książkę „Most nad Missisipi” Ewy Przybylskiej, a spotkamy się 20 lutego 2015 r. o godz. 16:00 i porozmawiamy na jej temat. Do zobaczenia!

Kalendarz wydarzeń

Luty 2023
P W Ś C P S N
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 1 2 3 4 5
Początek strony