„Kiedy byłam mała/ Kiedy byłem mały”

Anna Onichimowska i Grzegorz Kasdepke są autorami książki „Kiedy byłam mała/ Kiedy byłem mały”, która była czytana i prezentowana na kolejnym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki „Wtajemniczeni”, w dniu 31 października 2014 roku.

„Kiedy byłam małą dziewczynką, mieszkałam w Warszawie...” pisze na początku Onichimowska. Natomiast Kasdepke rozpoczyna swoją część słowami: „Kiedy byłem mały, wszystko wokół było duże”.

Jak można sądzić po tytule i po pierwszych słowach tekstu, książka jest wspomnieniem dzieciństwa dwójki znanych polskich pisarzy. Każde z nich napisane jest z innej strony książki, która tym samym posiada dwa początki. Oboje podzielili swoje wspomnienia na rozdziały, grupując je tematycznie. Poznajemy członków rodzin autorów, ich wzajemne relacje, miejsca kojarzące się z dzieciństwem, zdarzenia, pierwsze przyjaźnie oraz różne historyjki zapamiętane przez nich. Książka jest bogata w fotografie z rodzinnych albumów pisarzy oraz rysunki autorstwa Joanny Olech, które przedstawiają postacie małych dzieci. Młody czytelnik poznaje wiele ciekawostek z dzieciństwa pisarzy. Oni też nie lubili jeść w przedszkolu (Onichimowska), ubierać się w spodnie w kropki (Kasdepke) czy uczyć się grać na fortepianie (również Onichimowska). Oni też kiedyś byli dziećmi.

Po omówieniu książki, klubowiczki stwierdziły, że każda z nich może napisać swoją „biografię”. Wstępem do tego były wspomnienia ciekawych wydarzeń z własnego dzieciństwa, ulubionych zabawek, najbardziej niesmacznych potraw, najgorszych ubrań. Dużo radości dostarczyło również porównywanie zdjęć, przyniesionych przez dziewczyny. Podobne stroje, czy uczesania, pozowane miny do fotografii, wzbudzały śmiech. Wspomnieniom nie było końca. Warto czasem wrócić do pamiątek ze swego dzieciństwa, by móc spojrzeć na siebie z pewnej perspektywy, w przypadku klubowiczek - całkiem nieodległej. A powodem do wspomnień była książka Anny Onichimowskiej i Grzegorza Kasdepke. Polecamy.

W listopadzie będziemy czytać „Jedno oko na Maroko” Tomasza Kwaśniewskiego i Anny Bedyńskiej, a rozmawiać o niej - 28 listopada 2014 roku o godz. 16:00. Zachęcamy, czytajcie z nami!

Kalendarz wydarzeń

Luty 2023
P W Ś C P S N
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 1 2 3 4 5
Początek strony