„Kredens pod Grunwaldem”

21 czerwca 2013 r. w czasie spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki „Wtajemniczeni” omawiana była książka Agnieszki Tyszki „Kredens pod Grunwaldem”.

Autorka jest z wykształcenia polonistką, z zamiłowania pisarką i ogrodniczką. Dzięki niezwykłemu dzieciństwu ma nieposkromioną wyobraźnię. Zachwyca się dziećmi, ogrodami, morzami, książkami i szumem drzew. Napisała wiele słuchowisk radiowych, bajek, opowiadań i powieści. Ma specyficzne poczucie humoru, które sprawia, że jej książki rozśmieszają zarówno dorosłych, jak i dzieci.

Klubowicze z przyjemnością przeczytali wybraną książkę, której główna bohaterka, Kornelia Goździcka to uczennica gimnazjum o niecodziennych zainteresowaniach. Lubi czytać książki, w trudnych chwilach przelewa wątpliwości na kartkę papieru. Z przyjemnością pisze scenariusz sztuki teatralnej na konkurs. W życiu rodzinnym Kornelii nie ma miejsca na ckliwe zauroczenia i sentymenty. Dziewczyna obserwuje toksyczny związek matki, znosi ciągłe poniżenia ze strony ojczyma i nie czuje się związana z rodziną. Martwi się tylko o babcię, która właśnie straciła dom i u której zaczyna się ciężka choroba. Kornelia spotyka na swojej drodze niezwykłego rycerza Roderyka, który w pierwszej chwili może wydawać się trochę zabawny, biorąc udział w turniejach rycerskich, jednak okazuje się prawdziwym „rycerzem”. Tytułowy kredens wnosi w życie bohaterki trochę tajemniczości i magii, a rodzinny pierścionek staje się cenną pamiątką po ojcu.

„Kredens pod Grunwaldem” jest książką łatwą w odbiorze, polecaną dla młodzieży, która szuka w książkach relaksu. Klubowicze uznali ją za godną uwagi. Podobała im się szata graficzna książki, stanowiąca kolaż rozmaitych czcionek, zestawiony z przyciągającą wzrok różowo-fioletową kolorystyką tła. Zainteresował ich również fragment z książki, w którym zauważyły podobieństwo do sytuacji w znanych im rodzinach. „(...) Myślę, że rodziny przypominają pękate słoiki, z upchniętą skrzętnie zawartością. Ta zawartość to my sami, nasze myśli, pragnienia, niewypowiedziane słowa, ukryte żale. To wszystko kisi się w szczelnym zamknięciu i nie ogląda światła dziennego. Jakoś żyjemy, ale co to za życie? Gdyby otwarcie o tym porozmawiać, okazałoby się, że słoik musi pęknąć, a jego mieszkańcy z ulgą mogliby wtedy wydostać się na wolność. Może to właśnie konieczność udawania tak gubi te wszystkie, rzekomo kochające się rodziny? (...)”.

W czasie spotkania został ogłoszony konkurs na recenzję jednej z przeczytanych już przez klubowiczów książek. Rozstrzygnięcie przewidziano na październik.

W miesiącach wakacyjnych klubowicze odpoczywają, ale już 20 września 2013 r. o godz. 16:00 zapraszamy na następne spotkanie. Omawiane będą książki dowolnie wybrane przez dzieci. Tymczasem życzymy udanego wypoczynku z książką!

Kalendarz wydarzeń

Kwiecień 2024
P W Ś C P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
Początek strony