„Bajki pełne marzeń” - spotkanie DKK

Pierwsze, inauguracyjne spotkanie dziecięcego Dyskusyjnego Klubu Książki „Wtajemniczeni” odbyło się 26 marca 2013 r. w Filii nr 4 Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej w Krośnie przy ul. Krakowskiej 124. W spotkaniu tym, jako klubowicz honorowy, uczestniczyła Bogusława Bęben - Zastępca Dyrektora KBP.

Klub ten dołączył do innych, działających w ramach ogólnopolskiej akcji Instytutu Książki „Tu czytamy”. Wszyscy, którzy lubią czytać i rozmawiać o książkach, spotykają się raz w miesiącu, omawiają je, piszą recenzje oraz polecają innym.

Nasz klub nosi nazwę „Wtajemniczeni”, ponieważ każdy kto czyta, wkracza w świat stworzony przez autora, jest po prostu wtajemniczony w literacką rzeczywistość.

„Nie warto udawać kogoś, kim się nie jest. (...) Warto być sobą.” - to cytat z jednej z książek wybranych na miesiąc marzec - Moniki Maciewicz - „Bajki pełne marzeń”, który znalazł również odzwierciedlenie w treści pozostałych dwóch książek: Ryszarda Sadaja „O kaczce, która chciała dostać się do encyklopedii” i Agnieszki Kacprzyk „Polowanie na niebieskie migdały”. Wszystkie te książki łączyła podobna treść - mówiły o marzeniach. Zarówno pragnienia zwierząt z cytowanej tu książki, jak i Kaczki Kiwaczki nie różniły się wcale od marzeń ludzi. Każde z nich chciało być kimś innym, być gwiazdą, być bardziej docenionym niż inni. Na podstawie lektury klubowicze poznali, ile trudu i wyrzeczeń kosztowało spełnienie marzenia kaczki. Zastanawialiśmy się wspólnie, czy jej się to opłaciło. Chyba tak, ziściło się przecież największe marzenie jej życia: dostała się do encyklopedii.

Natomiast nastoletnia Irenka z książki „Polowanie na niebieskie migdały” Agnieszki Kacprzyk chciała zaprzyjaźnić się z najfajniejszymi koleżankami w klasie, chciała im dorównać, nie chciała być szara i nijaka. Nie cierpiała też swojego imienia, właśnie w nim upatrywała przyczynę wszystkich swoich niepowodzeń. Miała przeciętną, zwyczajną rodzinę, z całym bagażem śmieszności, ale jej nie lubiła. Gdy wreszcie udało jej lepiej poznać koleżanki, wpadła w tarapaty (kradzież w galerii!). Znalazła jednak przyjaciółkę, która pomogła jej wydostać się z różnych opresji. Książka w bardzo trafny sposób opisuje życie nastolatek, ich pragnienie szukania „czegoś”, co nie zawsze jest dla nich dobre. Czasem w pogoni za „niebieskimi migdałami” nie doceniamy tego, co mamy. Sama bohaterka, po trudnych przejściach, wreszcie uświadomiła sobie, że rodzina jest dla niej najważniejsza, bo ma w niej opiekę i poparcie. Rodzina na pewno niedoskonała, ale własna.

Po każdej z przeczytanych książek, w czasie dyskusji, dzieci przytaczały podobne przykłady zdarzeń i sytuacji z własnego doświadczenia, oceniały zachowania bohaterów przeczytanych książek i próbowały je zrozumieć. Każdy z uczestników klubowego spotkania mógł również napisać na kartce swoje marzenia, które zostały zamknięte w „klubowym sejfie marzeń”, by przekonać się za jakiś czas, na ile się one spełniły.

Wszystkie książki polecamy do przeczytania. Każda z nich wywołała w klubowiczach podobne odczucia. Dwie pierwsze polecamy dla dzieci młodszych, natomiast „Polowanie na niebieskie migdały” można czytać w każdym wieku. Warto, by sięgnęli po nią rodzice i dowiedzieli się, co czują ich nastoletnie dzieci, z jakimi problemami muszą się zmagać i traktowali je poważnie.

„Poradnik hodowcy aniołów” Grzegorza Kasdepke to następna książka, którą czytamy w kwietniu. Już dziś zapraszamy na następne spotkanie klubu 26 kwietnia (piątek) br., godz. 16:00.

Kalendarz wydarzeń

Maj 2024
P W Ś C P S N
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
Początek strony