Kryminalne koziołki

27 listopada 2017 r. w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki „Czwórka” zapoznaliśmy się z pierwszym polskim kryminałem typu skandynawskiego „Święta tajemnica” Krzysztofa Koziołka, który stworzył najbardziej kryminalny płaszcz na świecie do promocji własnej twórczości i czytelnictwa, wszczynając akcję „Moda na kryminał. Czas na Koziołka”.

Chociaż dotąd nie znaliśmy twórczości „człowieka-książki”, walczącego z nieczytającymi, jego kryminał wywarł na klubowiczach duże wrażenie. Autor zaskakuje dobrym stylem pisarskim, przedstawiając fabułę niezwykle rzeczywistą, która, aż strach pomyśleć, mogłaby się wydarzyć  i w naszym mieście. K. Koziołek porusza problem życia  duchownego katolickiego, wmanewrowanego w intrygę przestępczą, dotyka tajemnicy spowiedzi, ukazuje skorumpowany wymiar sprawiedliwości i mechanizmy funkcjonujące w społeczeństwie, których jako ludzie powinniśmy się wstydzić.

„Święta tajemnica” zdaniem klubowiczów dostarcza emocji, trzyma w napięciu do samego końca, na szczęście nie szokuje szczegółowymi, brutalnymi opisami zbrodni na małych dzieciach, ale wzrusza i chwyta za serce. Czytelniczki skonfrontowały kryminalne spostrzeżenia autora z otaczającą je rzeczywistością. Ważnym spostrzeżeniem było to, aby zbyt pochopnie nie osądzać drugiego człowieka po pozorach i poszlakach, gdyż taka ocena może wyrządzić komuś ogromną krzywdę.

Okrutne metody więziennictwa, prześladowania psychiczne i fizyczne, w tym przypadku niewinnego człowieka, niemożność wyjawienia istotnych faktów z powodu tajemnicy spowiedzi i niesprawiedliwy proces głównego bohatera sprawiły, że dyskusja w DKK była bardzo burzliwa. Towarzyszyły jej emocje i strach, że w świecie nowych mediów również możemy paść ofiarą cyberprzestępczości.

Zdaniem Klubowiczów „Święta tajemnica” to książka godna polecenia, nawet tym, którzy nie lubią czytać kryminałów, to także świetny scenariusz na film, który równie chętnie byśmy obejrzeli.

Na kolejne świąteczne spotkanie w Dyskusyjnym Klubie Książki „Czwórka” zapraszamy już 15 grudnia o godz. 16:00.

Kalendarz wydarzeń

Sierpień 2020
P W Ś C P S N
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
Początek strony