Polecane nowości - sierpień

ARENDT, Aleksandra: Bałtyk : historie zza parawanu. – Poznań : Wydawnictwo Poznańskie, 2018.

arendt-baltykJak kiedyś wyglądało plażowanie? Co wspólnego mają skoki narciarskie z polskim Wybrzeżem? Skąd w morzu lokomotywa? Jaka miejscowość posiadała niegdyś windę zjeżdżającą na plażę? Co Tomasz Raczek robił na transatlantyku Stefan Batory?

„Bałtyk. Historie zza parawanu” to książka podzielona na dwanaście niezależnych od siebie tematycznie rozdziałów, wypełnionych dużą ilością ciekawych informacji dotyczących np. pracy współczesnego latarnika, gotyckiego kościoła w Trzęsaczu, mody plażowej, czy okoliczności powstania piosenki „Chałupy welcome to”. To także historia o ludziach, których losy splotły się z Wybrzeżem.

>Aleksandra Arendt, zafascynowana Bałtykiem i terenami nadmorskimi, wrażliwa na piękno znajdujące się w morskiej otchłani dziennikarka, zabiera na wycieczkę w przeszłość, rozbudzając wyobraźnię czytelnika ciekawostkami, anegdotami, legendami, mapkami, rysunkami oraz starymi fotografiami. (NP)

Książka dostępna w Wypożyczalni Głównej


GRAHAM, Winston: Puchar miłości : powieść o Kornwalii w latach 1813-1815. – Warszawa : Czarna Owca, 2018.

graham-puchar-milosciWinston Graham, brytyjski pisarz, jest autorem dwunastu powieści historycznych o życiu kornwalijskiej rodziny Poldarków z Nampary. „Puchar miłości” stanowi kolejną, dziesiątą część sagi. Tym razem akcja toczy się głównie wokół losów dorosłych dzieci Demelzy i Rossa Poldarków – Clowance i Jeremy’ego, którzy podejmują ważne życiowe decyzje. Clowance decyduje się na zawarcie związku małżeńskiego ze Stephenem Carringtonem. Natomiast Jeremy, mimo wielu przeciwności, żeni się z Cuby Trevanion.

„Puchar miłości” pokazuje, że Winston Graham w mistrzowski sposób łączy wątki miłosne z tematami politycznymi. Losy bohaterów opisane zostają na tle istotnych wydarzeń w Europie i na świecie w latach 1813-1815. W powieści pojawiają się m.in. informacje na temat wojny z Napoleonem, w której uczestniczy Geoffrey Charles, przybrany syn George’a Warleggana. Winston Graham nie pomija też wątków społecznych, tak jak w poprzednich częściach, szczegółowo opisuje trudną sytuację materialną kornwalijskich górników i rybaków. Ciekawe są także tematy związane z nowinkami technicznymi i wynalazkami, np. eksperymentalnym pojazdem parowym, nad którym pracuje Jeremy Poldark. Szczególnie interesujące są też opisy dziwiętnastowiecznych metod leczenia stosowanych przez lekarzy, m.in. doktora Dwighta Enysa.

Symboliczny i zagadkowy tytuł, wciągająca fabuła, wojna, namiętność i rozterki miłosne bohaterów (Clowance, Cuby, Jeremy’ego, Valentine’a i innych), a także plastyczne opisy pięknej kornwalijskiej przyrody - to tylko niektóre atuty powieści Winstona Grahama. Warto po nią sięgnąć i warto ją przeczytać, by poznać codzienne życie kornwalijskich arystokratów, ziemian i górników na początku XIX wieku. (JŁ)

Książka dostępna w Wypożyczalni Głównej, Filii nr 4


HERBICH, Anna: Dziewczyny z Wołynia. – Kraków : Znak Horyzont, 2018.

herbich-dziewczyny-z-wolyniaWołyńskie dziewczęta były jeszcze dziećmi, gdy Ukraińcy, prowadzeni banderowską wizją niepodległej Ukrainy, zaczęli mordować Polaków.

Rozalia Wielosz w chwili masakry miała osiem lat. Matkę, ojca, siostrę i brata bestialsko zamordowano, ona cudem ocalała chowając się w piwnicy. Rodzinę Heleny Ciszak zabito w Wigilię Bożego Narodzenia, przy świątecznym stole. Z kolei Janina Kalinowska nie pamięta gdzie i w którym roku się urodziła, nie jest nawet pewna swojego nazwiska. Doskonale utkwiły jej za to w pamięci obrazy przekraczające granice wyobraźni kilkuletniego dziecka.

Po „Dziewczynach z Powstania”, „Dziewczynach z Syberii” i „Dziewczynach z Solidarności” Anna Herbich podjęła próbę dotarcia do kolejnych wyjątkowych kobiet, Wołynianek. Siedemdziesiąt pięć lat temu wydano na nie wyrok śmierci. Były świadkami scen, w których mordowano ich siostry i braci, katowano matki i ojców. Mimo to przetrwały pogrom i teraz dzielą się swoimi wspomnieniami. (NP)

Książka dostępna w Wypożyczalni Głównej, Filii nr 1, Filii nr 4


MACIĄG, Agnieszka: Rozmaryn i róże : podróż do samej siebie. – Kraków : Wydawnictwo Otwarte, 2018.

maciag-rozmaryn-i-rozeAgnieszka Maciąg, modelka, blogerka modowa, pisarka, dziennikarka, w swojej najnowszej książce „Rozmaryn i róże : podróż do samej siebie” zabiera czytelników w piękną podróż. Razem z mężem i pięcioletnią córką odwiedza  Włochy,  francuskie Lazurowe Wybrzeże i Prowansję. W tej opowieści przeplatają się zarówno ciekawe informacje o zwiedzanych miasteczkach (unikają turystycznych tras polecanych przez przewodniki), zabytkach, religii, medytacji, jodze. Smaki, zapachy, piękne widoki są pretekstem do głębokich refleksji na temat tego co już minęło, i tego, co jeszcze przed nami. Ten wyjazd jest spełnieniem marzenia o podróży do pięknych miejsc, odkładanej ze względu na obowiązki rodzinne, zobowiązania zawodowe.

Agnieszka Maciąg chce zainspirować zwłaszcza kobiety do podejmowania odważnych decyzji, nie rezygnowania ze swoich planów i marzeń, życia zgodnie z własnymi przekonaniami.

Chociaż niewiele kobiet ma takie możliwości jak autorka, wolny zawód, zaplecze finansowe, można zaplanować wyprawę z mniejszym rozmachem. Ważne żeby była zgodna z naszymi marzeniami, oczekiwaniami i żeby to „Ja” było w niej najważniejsze. Bo „Szczęście to wybór. Szczęście jest w nas”. Jeżeli po przeczytaniu tej książki pomyślicie o sobie, głęboko ukrytych marzeniach, na pewno łatwiej będzie zmagać się z wymagającą codziennością. (GZ)

Książka dostępna w Wypożyczalni Głównej, Filii n3 3, Filii nr 4


SHEPARD, Lucius: Piękna krew. – Warszawa : Wydawnictwo Mag, 2018.

shepard-piekna-krewLucius Shepard, amerykański pisarz fantasy i science fiction, autor kilkudziesięciu opowiadań i kilkunastu powieści, tworzy niesamowitą, pobudzającą wyobraźnię opowieść o tajemniczym, pradawnym smoku Griaule’u, gigantycznym gadzie, unieruchomionym i uśpionym w wyniku pojedynku z czarodziejem.

Główny wątek powieści toczy się wokół postaci Richarda Rosachera, ubogiego lecz ambitnego świeżo upieczonego lekarza, który odkrywa niezwykłe właściwości smoczej krwi i tworzy z niej specjalny, motywujący do działania narkotyk. Smocza krew sprawia, że bohater szybko wspina się po szczeblach kariery zawodowej.

Jak potoczą się dalsze losy Richarda Rosachera i czy potężny smok Griaule będzie miał wpływ na jego życie – na te pytania odpowiada Lucius Shepard, dla którego przygody głównego bohatera są doskonałą okazją do rozważań na temat ludzkiej kondycji w świecie, w którym rządzi czarodziejska, tajemnicza siła.

„Piękna krew” to świetna lektura nie tylko dla osób lubiących literaturę fantasy i magiczne, światy, ale także dla czytelników którzy nie boją się trudnych, filozoficznych i religijnych pytań o sens ludzkiej egzystencji. (JŁ)

Książka dostępna w Wypożyczalni Głównej


Książki nowo zakupione do zbiorów Biblioteki

Poprawiono: piątek, 14, wrzesień 2018 14:07

Kalendarz wydarzeń

Styczeń 2021
P W Ś C P S N
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Początek strony