Polecane nowości - lipiec

BUKOWSKI, Charles: Z obłędu odsiać słowo, wers, drogę. – Warszawa: Noir sur Blanc, 2018.

BukowskiKobiety, seks, alkohol, hazard, wyścigi konne, pisarstwo, muzyka, śmierć, walka o życie – to główne motywy wyłaniające się ze zbioru niepublikowanych dotychczas wierszy Charlesa Bukowskiego po polsku. Tym, co w twórczości amerykańskiego poety przyciąga i zachwyca, jest bezwzględna szczerość, wrażliwość, wyrafinowane poczucie humoru, wnikliwa obserwacja i rozumienie ludzkiej natury. To także język – niby prosty, nieco beznamiętny, wulgarny, który „brzmi prawie jak to/co twój sąsiad/gada/przez płot/za domem”, a jednak muzyczny, rytmiczny, uważnie skomponowany. Autor bez upiększania opisuje świat, w którym żyje, zamyka w słowach codzienne sytuacje, podpatrzone sceny, zasłyszane rozmowy. Dzięki temu otrzymujemy przekaz zawsze prawdziwy, co z kolei daje gwarancję, że nad zbiorem „Z obłędu odsiać słowo, wers, drogę” – jak i w przypadku pozostałych utworów, którymi tak licznie obdarował nas Bukowski - nikt nie będzie ziewać. (NP)

Książka dostępna w Wypożyczalni Głównej


CLEVELAND, Karen: Muszę to wiedzieć. – Warszawa: Grupa Wydawnicza Foksal, 2018.

Cleveland

Główną bohaterką książki Karen Cleveland „Muszę to wiedzieć” jest Vivian Miller - szczęśliwa mężatka, matka czwórki dzieci, mieszkająca wraz z rodziną na przedmieściach Waszyngtonu. Pewnego dnia dowiaduje się, że jej mąż - Matt, a tak naprawdę Aleksander Lenkow, z zawodu programista, jest rosyjskim szpiegiem. Wiadomość o podwójnej tożsamości męża załamuje Vivian. Sprawę komplikuje fakt, że bohaterka pracuje dla CIA i zajmuje się rozpracowywaniem siatki rosyjskich agentów działających na terenie Stanów Zjednoczonych. Vivian staje przed trudnymi wyborami, musi ratować siebie i najbliższych, jednocześnie chce pozostać wierna ideałom i wartościom, w które wierzy. Czy uda jej się wyjść cało z tej trudnej sytuacji, czy będzie lojalna wobec męża i rodziny, czy uratuje swoje dzieci przed niebezpieczeństwem grożącym ze strony rosyjskiej siatki wywiadowczej, czy wypełni powierzone jej zadanie i będzie bronić kraju przed wrogami? Książka Karen Cleveland to udany debiut literacki - połączenie thrillera i powieści szpiegowskiej z elementami powieści obyczajowej. Autorka do ostatniej strony trzyma czytelnika w napięciu. Szpiegowskie intrygi, niespodziewane zwroty akcji, emocje, przeżycia i rozterki moralne głównej bohaterki, która znajduje się w pułapce bez wyjścia, i wreszcie zaskakujące i intrygujące zakończenie, które sugeruje, że historia Vivian będzie miała ciąg dalszy - to wszystko sprawia, że powieść Karen Cleveland czyta się jednym tchem i nie można się od niej oderwać. (JŁ)

Książka dostępna w  Filii nr 3


GOOLEY, Tristan: Jak czytać wodę : wskazówki i znaki ukryte w morzach, jeziorach, rzekach i kałużach. - Kraków: Wydawnictwo Otwarte, 2018.

Jak czytac wode

Jak odczytywać znaki wysyłane przez naturę, jak przewidywać pogodę z fal, jak odnaleźć zagubioną drogę dzięki kałużom, jak interpretować kolor wody, a także co dzieje się z rzeką po obfitym deszczu, jakie dźwięki wytwarza płynąca woda, w jaki sposób powstaje wodospad - m.in. na takie pytania odpowiada Tristan Gooley, pasjonat podróży, autor bestsellerowego „Przewodnika wędrowca”, w swojej najnowszej książce „Jak czytać wodę”. Autor odkrywa tajemnice wody i zabiera czytelnika w niezwykłą podróż po morzach, jeziorach, rzekach, strumykach i kałużach. Opisuje nie tylko same akweny wodne, ale występujące tam rośliny i żyjące zwierzęta. Wiedzę przyrodniczą łączy z opisami zjawisk z dziedziny chemii i fizyki. Dodatkowo powołuje się na różne źródła naukowe i przywołuje opinie specjalistów z różnych dziedzin wiedzy (na końcu książki zamieszcza wybrane pozycje bibliograficzne, które mogą być wskazówką dla osób poszukujących dodatkowych informacji o zjawiskach związanych z wodą). Warto też dodać, że Tristan Gooley o rzeczach trudnych i naukowych pisze w sposób zrozumiały, przystępny i czytelny. Oprócz faktów na temat przyrody, zamieszcza w swojej książce historie z własnego życia i ciekawe anegdoty. Często odwołuje się też do wydarzeń i faktów historycznych odnoszących się np. do żeglarstwa i wielkich odkryć geograficznych. Książka „Jak czytać wodę” to znakomita lektura dla przyrodników, naukowców, uczniów i studentów, ale nie tylko. Polecamy ją wszystkim, którzy chcą poznawać świat przyrody i zgłębiać tajemnice oceanów, mórz, rzek i jezior. (JŁ)

Książka dostępna w Wypożyczalni Głównej


PRZYBYŁOWICZ, Marek: Czas zemsty. – Warszawa: Wydawnictwo Akurat, 2018.

Przybyłowicz

Pomimo, że od zakończenia II wojny światowej minęło ponad 70 lat, wydarzenia, które miały wówczas miejsce są często obecne w literaturze. Dzięki temu mamy okazję poznać bohaterstwo ludzi, realia wydarzeń, nawet jeżeli nie pasjonujemy się historią. Taką książką jest debiut literacki Marka Przybyłowicza „Czas zemsty”, której bohaterem jest major Kotwicz, przedwojenny oficer z najbliższego otoczenia marszałka Rydza-Śmigłego. Po klęsce wrześniowej przedostał się do Anglii, gdzie jako ochotnik był strzelcem pokładowym i radiooperatorem w dywizjonie bombowym. Ranny, po rekonwalescencji, po przeszkoleniu na cichociemnego, ponownie zgłosił się na ochotnika do udziału w bardzo ważnej tajnej misji w KL Auschwitz. Atutem, który przekonał dowódców do powierzenia Kotwiczowi zadania była wiedza, jaką zdobył podczas służby wojskowej w Oświęcimiu w II RP. Podczas pobytu w obozie obserwuje okrucieństwa nazistów, pomaga ludziom i realizuje powierzone zadanie, wykazując się odwagą graniczącą z szaleństwem. Odnajduje też sens swojego osobistego życia, który stracił we wrześniu 1939 r. Polecamy Państwu barwną opowieść o losach odważnego człowieka, który nie tylko walczy ze złem, ale daje zrozpaczonym ludziom nadzieję na to, że nadejdzie czas zemsty. (GZ)

Książka dostępna w Wypożyczalni Głównej


SZABŁOWSKI, Witold: Merhaba : reportaże z tomu „Zabójca z miasta moreli” i osobisty słownik turecko-polski. – Warszawa: W.A.B. – Grupa Wydawnicza Foksal, 2018.

Merhaba

W 2010 r. „Zabójcą z miasta moreli” Witolda Szabłowskiego zachwycili się polscy i zagraniczni dziennikarze. W wielowątkowej opowieści o pełnej kontrastów Turcji – balansującej między Wschodem a Zachodem, przesiąkniętej konserwatyzmem i ponowoczesnością, eurosceptycyzmem i tęsknotą za Europą – rozstrzygają się losy bohaterów, w których podczas rozmów polskiemu reporterowi udało się wyzwolić tyle odwagi, że opisane wydarzenia zadziwiły nawet ich samych. Nowe wydanie głośnego zbioru reportaży wzbogacone zostało o turecko-polski, subiektywny słownik pojęć, których znajomość według autora jest niezbędna dla zrozumienia tego fascynującego kraju. W „Merhabie” znajdują się m.in. wstrząsające historie kobiet ściganych za splamienie honoru rodziny, relacja rodziny zabójcy z miasta moreli – Mehmeta Ali Ağcy, rady, jak nie dać się oszukać tureckiemu taksówkarzowi, czy ciekawostki dotyczące umiłowania Turków do picia herbaty zawsze i wszędzie. Szabłowski rozmawia z każdym, kto pomoże mu w próbie uchwycenia współczesnego oblicza Turcji – kierowcami ciężarówek, prostytutkami, profesorami – wydobywając z rozmówców ukryte głęboko marzenia oraz lęki, natomiast z rozmów tych wyłania się egzotyczny obraz targanego sprzecznościami narodu. (NP)

Książka dostępna w Wypożyczalni Głównej


Książki nowo zakupione do zbiorów Biblioteki

Poprawiono: piątek, 10, sierpień 2018 14:32

Kalendarz wydarzeń

Wrzesień 2020
P W Ś C P S N
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
Początek strony