Zamieszkać wśród książek

Kochani, ciekawa jestem do jakiej grupy należycie. Tych, którzy oczywiście bardzo lubią wakacje, ale gdy zaczyna się wrzesień cieszą się z powrotu do szkoły? A może tych, którzy uważają, że szkoła mogłaby w ogóle nie istnieć? Pytam was o to nie bez powodu, bowiem w tym miesiącu zachęcam do przeczytania książki, której bohaterka w ogóle nie chodzi do szkoły. Nie potrafi nawet czytać! Jak myślicie, czy nieumiejętność czytania przeszkadza jej w życiu? Czy wam by przeszkadzała? (Jestem pewna, że tak!) Żeby poznać tę niezwykłą dziewczynkę wystarczy otworzyć książkę angielskiej pisarki Sylvii Bishop (być może czytaliście jej poprzednią powieść „Słoń Eriki”). Zapraszam was na spotkanie z „Panną Jones i Książkowym Emporium”.

Panna Jones - okładka

Sylvia Bishop
Panna Jones i Książkowe Emporium
Wydawnictwo Zielona Sowa
Warszawa, 2018

Książkę możecie wypożyczyć 
w Oddziale dla Dzieci (ul. Wojska Polskiego 41)

 

Sześć lat przed wydarzeniami opisanymi w książce w księgarni „Pod Białym Jeleniem” prowadzonej przez Netty Jones i jej synka Michaela ktoś zostawił małą dziewczynkę. Znalazł ją Michael, który postąpił z nią tak, jak ze wszystkimi rzeczami porzuconymi, bądź zostawionymi przez zwykłe roztargnienie w księgarni – schował ją do szafy na rzeczy znalezione. Na szczęście Netty zareagowała w porę, wyciągnęła dziewczynkę z szafy, a gdy nikt się po nią nie zgłosił (pomimo tego, że pani Jones o znalezieniu dziewczynki poinformowała policję, a w pobliżu księgarni rozwiesiła plakaty), postanowiła ją adoptować. Tak właśnie dziewczynka została Znajdą Jones i zamieszkała razem z Netty i Michaelem w księgarni „Pod Białym Jeleniem”. Nigdy nie powiedziała nikomu o tym, jak ma naprawdę na imię. Przez cały czas, od momentu gdy Michael wsadził ją do szafy, aż do chwili, gdy nasza opowieść się zaczyna, Znajda nie zdradziła też mamie i bratu, że nie nauczyła się czytać. Co wcale nie znaczy, że nie lubiła książek. Lubiła je bardzo – ich ciężar, zapach i szelest kartek, krój czcionek i ilustracje. Dlatego tak bardzo ucieszyła się, gdy Jonesowie postanowili wziąć udział w Wielkiej Loterii Montgomery’ego. Albert H. Montgomery był właścicielem najbardziej niezwykłej, największej księgarni na świecie zwanej Książkowym Emporium. Ale postanowił przejść na emeryturę i oddać swoją księgarnię zwycięzcy Loterii. Netty oczywiście wysłała zgłoszenie i… wyobraźcie sobie, że Jonesowie zostali wylosowani i stali się nowymi właścicielami Książkowego Emporium!

Panna Jones - strony

Książkowe Emporium było księgarnią niezwykłą. Nie miało zwykłych półek z książkami z danej dziedziny, ale całe pokoje z książkami kucharskimi, książkami o piratach, książkami bez szczęśliwego zakończenia, starymi książkami, i wszystkimi innymi, jakie tylko kiedykolwiek zostały napisane. Poszczególne sale były przywoływane przez skomplikowany mechanizm, ale Znajda bardzo szybko opanowała zasady jego działania i stała się odpowiedzialna za kierowanie klientów księgarni do pokoju z interesującymi ich książkami. Została też opiekunką wyjątkowo niesfornego kota, którego pan Montgomery zostawił Jonesom razem z Książkowym Emporium. Musicie przyznać, że wszystko ułożyło się wprost idealnie. No właśnie, Znajda zaczęła podejrzewać, że nawet zbyt idealnie i cała Wielka Loteria Montgomery’ego to jakiś podstęp. Niestety, miała rację. Już drugiego dnia po przybyciu Jonesów do Książkowego Emporium, w księgarni pojawił się bardzo dziwny i bardzo niemiły człowiek. Eliot Różowy, bo tak się przedstawił, twierdził, że sprzedał Montgomery’emu niezwykle cenną książkę (rękopis sztuki Szekspira, jedyny na świecie egzemplarz) i nie dostał za nią zapłaty. A ponieważ Montgomery przepadł jak kamień w wodę, to obecni właściciele Emporium powinni oddać Eliotowi Różowemu rękopis, albo zapłacić czterdzieści trzy miliony funtów. Jonesowie, którzy oczywiście nie mieli tak dużej sumy pieniędzy, zaczęli gorączkowe poszukiwania rękopisu, ale kiedy Znajda w końcu trafiła na niego w sali starych książek, okazało się, że pan Montgomery rozlał na książkę całą butelkę lemoniady i kompletnie ją zniszczył. Co w tej sytuacji zrobią Jonesowie? Przekonajcie się o tym, czytając książkę „Panna Jones i Książkowe Emporium”. Jestem pewna, że spodoba się wam ona tak bardzo, jak mnie!

Kochani, mam nadzieję, że zarówno tych, którzy ucieszyli się z powrotu do szkoły, jak i tych, którzy tęsknią za wakacjami, przygody Znajdy Jones wprawią w dobry humor. Ale chciałabym, żebyście po lekturze „Panny Jones i Książkowego Emporium” poświęcili też chwilkę na to, by zastanowić się nad tym, jak wyglądałoby wasze życie, gdybyście nie potrafili czytać. I jak wtedy patrzylibyście na książki. Weźcie do ręki jakąś książkę z półki (może to być nawet podręcznik szkolny, przecież i tak nie będziecie go czytać ), przyjrzyjcie się ilustracjom, dotknijcie stron, powąchajcie je, przerzućcie kilka kartek, by usłyszeć, jaki dźwięk wydają. Myślę, że zrozumiecie, dlaczego oglądanie książek sprawiało Znajdzie taką przyjemność. I oczywiście zwrócicie uwagę każdemu, kto książki bezmyślnie niszczy bazgrząc po nich długopisem, plamiąc jedzeniem, wyrywając kartki…

Noskowiczki i Noskowicze, żegnam się z Wami wrześniowo, jesiennie i szkolnie, życząc wam oczywiście niezapomnianych chwil z książkami (nawet z podręcznikami szkolnymi!). A na naszą stronę Z Noskiem w Książce zapraszam już na początku października. Do zobaczenia!

 

Parę słów dla dorosłych

Książka Sylvii Bishop „Panna Jones i Książkowe Emporium” jest niezwykle wciągającą powieścią przygodową, która na pewno spodoba się młodym czytelnikom. Tytułowa bohaterka to postać nietuzinkowa, w dodatku nie jest typowym wzorem do naśladowania – przecież nie umie czytać i okłamuje swoją rodzinę. Jednak Znajda Jones, mając świadomość swoich braków, potrafi wykorzystać swoje mocne strony. Obserwuje rzeczywistość na swój sposób, opisuje ją nie korzystając z gotowych wzorców myślenia (komu z dorosłych wpadłaby do głowy definicja słownika zaproponowana przez Znajdę – książki z papierem tak cienkim, że widać było, co jest pod spodem, mikroskopijną czcionką i nudną okładką bez obrazków). Dlatego „Panna Jones i Książkowe Emporium” to książka, która pokazuje, że każdy z nas ma mocne strony, a jedną z nich jest niewątpliwie wyobraźnia, kreatywność, własne spojrzenie na świat i gotowość do działania. Wydaje się więc, że jest doskonałą lekturą dla czytelników w każdym wieku. Polecamy!

Poprawiono: poniedziałek, 10, wrzesień 2018 13:15

Kalendarz wydarzeń

Marzec 2024
P W Ś C P S N
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Początek strony