Herbert w świecie sztuk pięknych

Wystawę „Herbert w świecie sztuk pięknych”, zorganizowaną w 20. rocznicę śmierci poety, można obejrzeć w Wypożyczalni Głównej KBP.

Herberta znamy głównie jako poetę i eseistę, ale czy znana nam jest jego pasja do sztuki? „Malarstwo i rzeźba interesują mnie, bo są to przedmioty stworzone przez ludzi, a zatem nie dzieła przyrody. I zawierają one widzenie innego człowieka.”

Czesław Miłosz zauważył kiedyś, że Herbert zawsze miał w sobie coś z historyka sztuki, a stwierdzenie to w pełni uzasadniają nie tylko liczne w dorobku poety wiersze poświęcone malarstwu, ale również zbiory esejów.

„Barbarzyńca w Ogrodzie”, „Labirynt nad morzem”, „Martwa natura z wędzidłem” to owoc jego zagranicznych podróży, które stawały się inspiracją do pisania wierszy, dostarczały materiału do kolejnych książek eseistycznych.

W książkach tych czytelnik odnajduje wnikliwą interpretację dzieł sztuki osadzonych w epoce, która je zrodziła, analizę źródeł historycznych oraz refleksje nad mechanizmami sztuki i polityki. Opisywał więc innym to, co widział, czego doświadczył lub co wyczytał.

Przez długie lata był zwolennikiem malarstwa włoskiego. „Włoskie malarstwo – nie ma nic lepszego!” Pozostawał pod urokiem twórczości ujrzanego w Sienie Duccia oraz Piera della Franceski, dopóki nie pojechał do Holandii.

„Chciałem zobaczyć, co malarze północni, których oglądać można w tylnych salach Luwru (…) wyczyniali w swoim kraju. Pojechałem i zdębiałem! Odkrył się przede mną nowy świat.” Tutaj duże wrażenie na Herbercie wywarły obrazy Gerarda Terborcha i „Martwa natura z wędzidłem” Jana Torrentiusa, od którego to dzieła zapożyczył tytuł do esejów poświęconych malarstwu niderlandzkiemu.

Warto poznać Herberta od innej strony, jako popularyzatora historii sztuki, badającego dzieła w sposób mniej bakalarski. Jego eseje są nie tylko źródłem wiedzy, ale świetną lekturą. Wraz z autorem-przewodnikiem możemy nie ruszając się z domu podróżować po Europie.

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia wystawy i sięgnięcia po wartościową lekturę.

Poprawiono: wtorek, 20, listopad 2018 15:25

Kalendarz wydarzeń

Grudzień 2022
P W Ś C P S N
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
Początek strony