Żeby pisać, trzeba czytać! Kazimierz Szymeczko na spotkaniach z młodymi czytelnikami

28 września 2018 r. w Oddziale dla Dzieci i Filii nr 4 Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej odbyły się spotkania z Kazimierzem Szymeczką. Wzięli w nich udział uczniowie klas V krośnieńskich szkół (SP nr 3, SP nr 10, SP nr 14, SP nr 15).

Kazimierz Szymeczko to autor wielu doskonałych powieści młodzieżowych, opowiadań dla młodszych dzieci oraz opowiadań historycznych. Laureat międzynarodowego konkursu literackiego „Uwierz w siłę wyobraźni”. Wielokrotnie nominowany do nagród: „Książka Roku 2011” (za powieść „Czworo i kości”), „Książka Roku 2015” (za powieść „Tetrus”), w 2013 roku uhonorowany tytułem Ambasador Polszczyzny Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej.

Jak mówił na spotkaniach nie pisze „od zawsze”. Przygoda z pisarstwem rozpoczęła się w jego przypadku około trzydziestu lat temu. Wcześniej pracował jako nauczyciel, bibliotekarz, doradca metodyczny do spraw bibliotek szkolnych, a nawet jako opiekun w ośrodkach pomocy. Jak zatem zostaje się pisarzem? Kazimierz Szymeczko ma na to prostą odpowiedź: piszemy o tym, na czym się znamy. Jego doświadczenia zdobyte w różnych miejscach pracy, rozmowy z ludźmi, ich wspomnienia, sytuacje, które obserwował, krótki wiersz o krasnoludkach napisany w szkole podstawowej, opowieści na dobranoc dla córki, wyprawy z ojcem do bunkrów schowanych w lasach, wojenne opowieści dziadka, zamiłowanie do tropienia zagadek historycznych, a także trochę szczęścia do ludzi, którzy chcą wesprzeć, doradzić – to wszystko złożyło się na zaistnienie Kazimierza Szymeczki jako pisarza. Jak sam mówi, pisze, bo lubi. Dziś ma na koncie około dwudziestu książek, kolejne są w przygotowaniu. Do pisania motywują go czytelnicy, którzy oczekują emocji, barwnych postaci, historii podanej w sposób przyjemny w odbiorze. Na pytanie czytelników, czy jest rozpoznawalny, odpowiada: Na szczęście nie. Nadmiar popularności jest fatalny. Jestem rozpoznawalny wśród osób czytających

Kazimierz Szymeczko opowiadał, jak wygląda jego warsztat pisarski, jak powstaje nowa książka. Układanie fabuły, stawianie sobie całego szeregu pytań: kto?, gdzie?, kiedy?, czym?, dlaczego?, jak to się rozwinie?, jak to się skończy?, to tylko fragment skomplikowanego procesu powstawania powieści. To również obserwacja ludzkich zachowań, bycie uważnym słuchaczem i czytelnikiem, bo żeby pisać, trzeba czytać!

Spotkania zostały zorganizowane w ramach projektu „Łączy nas KSIĄŻKA!”, zrealizowanego dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach Programu „Partnerstwo dla Książki”.

Poprawiono: środa, 03, październik 2018 11:34

Kalendarz wydarzeń

Marzec 2024
P W Ś C P S N
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Początek strony