Asnyk, czy znany?

W tym roku mija 180. rocznica urodzin Adama Asnyka. Z tej okazji, w celu przypomnienia jego twórczości i nietuzinkowej postaci, w Wypożyczalni Głównej KBP zorganizowana została wystawa pt. Asnyk, czy znany?

Poeta i dramaturg, urodzony w Kaliszu w rodzinie szlacheckiej o bogatych tradycjach.

Jego ojciec był oficerem w powstaniu listopadowym, potem zesłańcem.

Zaszczepiony w synu patriotyzm przejawił się w działalności spiskowej w czasie studiów, za co został skazany i musiał wyjechać do Paryża i Heidelbergu, skąd powrócił ze stopniem doktora filozofii. Zamieszkał w Krakowie. Uczestnik powstania styczniowego, po upadku którego, musiał przebywać na emigracji.

Pierwsze jego wiersze opublikowane w I i II tomie „Poezji” ukazują się w 1872 roku. Te utwory nawiązują do romantycznej poetyki, szczególnie do twórczości Słowackiego.

Późniejsze utwory stają się bardziej dojrzałe. Przedstawiają koncepcję postępu dziejowego i wezwanie do aktywnego uczestnictwa w dziejach. Wiele z nich jest owocem osobistych doświadczeń, choćby jako powstańca.

Asnyk należy do pokolenia, które zachwyciło się Tatrami. Częste wyprawy w góry, piękno krajobrazu, zaowocowało lirykami tatrzańskimi „W Tatrach”, jednymi z pierwszych poetyckich zachwytów nad przyrodą tatrzańską w literaturze polskiej.

Od 1883 r. powstawał cykl 30 sonetów „Nad głębiami”, będący swoistym poetyckim traktatem filozoficznym, podejmującym problemy poznania, dziejów, istnienia świata i człowieka.

Jednak sławę i rozgłos przyniosły mu subtelne erotyki (np. „Gdybym był młodszy, dziewczyno” czy „Między nami nic nie było” i inne) często wpisywane przez współczesnych do sztambuchów. Dyskretne, wysmakowane strofy wyznań miłosnych, strofy o cierpieniu i tęsknocie.

Wystawa do obejrzenia której oraz sięgnięcia po wartościową literaturę zachęcamy będzie czynna we wrześniu. Serdecznie zapraszamy!

Poprawiono: czwartek, 06, wrzesień 2018 11:27

Kalendarz wydarzeń

Kwiecień 2024
P W Ś C P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
Początek strony